Opret Log ind
Ny dag med 1. Division sættes i gang
Det er blevet tid til, at endnu en spilledag med 1. Division skal sættes i gang
Skrevet af: mad0    15. september 2020 17:20      

Det er blevet tirsdag, så i dag skal holdene i 1. Division tage kampen op med hinanden i deres færd om oprykning til Danmarks førende liga.

I A-divisionen har AGF Academy lagt sig lunt i spidsen, mens AaB Esport har gjort det samme i søsterdivisionen. For sidstnævntes vedkommende kan de ses i aktion klokken 19:00 mod Ølgod Efterskole.

Derudover åbner LINDESCAPE aftenen med en duel mod Agaming, som er placeret på en henholdvis 5.- og 6. plads indtil videre.

Senere på aftenen skal to Campus Vejle-mandskaber i aktion, hvoraf Campus Vejle * Flammen starter ud mod AliCorn, mens deres kammerater fra Instinct-lejren løber ind i Spirit of Amiga.

1. Division A - Kampprogram

1. Division A - Lineups

  • dk AGF Akademi (wezx, PR1mE, SaCuL, FeZ, void)
  • dk AaB Akademi (Veeip, Klint, RotteNygard, rasta, grumpyMonk)
  • dk Sørby Longshots (Saxephone, Laykinn, Zunrise, KuwaMite, Daz)
  • dk Falcons (WGaard, RavneFar, Speedy, Bunke, Kaspara)
  • dk Kronjyllands Esport (SLIZE, gudluc4z, Sickness, Haxz0r, Lukib0y)
  • dk Spirit of Amiga (Sirkow, OJ, spdr, minet, fuzion)
  • dk Agaming (J3nsyy, neemoN, Lazar, Johhnyxgod, Smolt)
  • dk forsinket5 (NoisH, stub-, ValcoNN, tut-, juuL-)
  • dk LINDESCAPE (Human1SK, alexsomfan, Smokey, Thobo, Spuudy)
  • dk Campus Vejle * Instinct (Niemann, willy, mika, Andie, ToweR)

1. Division B - Kampprogram

1. Division B - Lineups

  • dk AaB Esport (LeffeN, WolflaZ, Shannon, Vaegten, Kvall)
  • dk Alicorn (GoBjerG, Speji, Qazzy, DFINE, T4nner)
  • dk Sørby Alpha (Zimmer, KDone, disty, Hardt, F1reScopE)
  • dk HDE.Hype (Frosty, bytner, oJay, Rollo, kroK)
  • dk Halstedhus.Masonic (LevelSnap, S3CH3R, ScreenStalker, S1ndt, S1ndt)
  • dk eSpuma Main (SokS, Grønlænderen, fЯed, embo, edel)
  • dk FURY (zekon, zanoj, inteq, fuzehh, Vitexx)
  • dk ELT.Main (ZorenZen, MagS, VideN, Gus.B, XaiN)
  • dk Ølgod Efterskole (MistR, L1ndtoft, logz, zukz, Skjelkjaer)
  • dk Campus Vejle * Flammen (mad0, PURK, BloMMeN, MSN, MiLLER, ebbens, CONR4D)

Herunder kan programmet for dagens stream ses, mens I også kan følge de spændende opgør nedenfor:

Stream

  • 18:00 - Agamning vs. LINDESCAPE
  • 19:00 - AaB Esport vs. Ølgod Efterskole
  • 20:00 - Campus Vejle * Flammen vs. AliCorn
  • 21:00 - Spirit of Amiga vs. Campus Vejle * Instinct

LÆS OGSÅ
Nyt liga-univers til Elgiganten Ligaen: Nu kan du støtte holdene finansielt

LÆS OGSÅ
Ekstra Bladet bliver mediepartner på Elgiganten Ligaen

FAKTABOKS
 

1. Division - Grundspil

  • 1. september - Kampstart mellem kl. 18 og 22
  • 8. september - Kampstart mellem kl. 18 og 22
  • 15. september - Kampstart mellem kl. 18 og 22
  • 22. september - Kampstart mellem kl. 18 og 22
  • 29. september - Kampstart mellem kl. 18 og 22
  • 30. september - Transfervindue
  • 6. oktober - Kampstart mellem kl. 18 og 22
  • 20. oktober - Kampstart mellem kl. 18 og 22
  • 27. oktober - Kampstart mellem kl. 18 og 22
  • 3. november - Kampstart mellem kl. 18 og 22

 

Ingen kommentarer endnu. Del dit indspark.
Log ind eller opret en bruger for at kunne kommentere