WAZABI tager førstepladsen fra AaB Bulls i CEPTER 1. Division.

Nyt hold i front efter fejlfri dag i CEPTER 1. Division

WAZABI hiver fire sejre hjem over fire kampe og skyder sig dermed i front i CEPTER 1. Division.

Der har været travlt på serverne i dag i CEPTER 1. Division.

Det er sidste officielle spilledag for 1. Divisionen, inden transfervinduet åbner, og det betød, at der skulle spilles 11 kampe i divisionen i dag for at holdene kunne gå til pause med 9 kampe hver på tavlen. Faktisk har to hold været nødsaget til at udskyde den allersidste kamp til onsdag.

De mange kampe betød også, at der kunne vendes op og ned på meget på sådan en enkelt spilledag. Særligt WAZABI havde travlt, da de havde kampe på programmet uafbrudt fra klokken 18 til 22.

Men udskydelsen af kampene har set ud til at fungere for WAZABI, for de hev i hvert fald fire sejre hjem i deres fire kampe, hvilket sender dem op på førstepladsen i divisionen.

Så selvom AaB Bulls, der sad på førstepladsen indtil i dag, også vandt begge deres kampe, så indhentede WAZABI dem, og begge hold er nu på 24 point. WAZABI vinder så i det indbyrdes opgør, da de slog AaB Bulls i overtid 16-14 på Overpass den 28. april.

Dagens resultater for AaB Bulls:
Danmark AaB Bulls 13-4 Danmark Invicta Academy
Danmark AaB Bulls 13-6 Danmark Unsigned Foggers

Dagens resultater for WAZABI:
Danmark WAZABI 13-11 Danmark TeamEasyOn
Danmark WAZABI 13-7 Danmark Invicta Academy
Danmark WAZABI 13-7 Danmark Hedensted X SERA
Danmark WAZABI 13-2 Danmark Unsigned Foggers

Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.