
Senzu er landet: Passion UA viser deres nye stjerne frem
Den 13. februar smed Passion UA lidt af en bombe, da de annoncerede tilgangen af argentinske try og mongolske Senzu.
Især tilgangen af 19-årige Senzu kom som en stor overraskelse. Den mongolske stjernespiller har siddet bænket hos The MongolZ siden oktober sidste år, men fortsætter nu højest overraskende hos Passion UA på en lejeaftale.
I første omgang annoncerede Passion UA ikke, hvem Senzu afløser, og de har endnu til gode at bekræfte det officielt. Det er dog kommet frem, at det eftersigende bliver Grim, der skifter til NRG.
Passion UA deltog i løbet af weekenden ved Roman Imperium Cup V i Portugal, i hvad der tyder på at have været Grims sidste turnering i en Passion UA-trøje. Han spillede i hvert fald turneringen sammen med resten af holdet, mens Senzu sad over. Det var dermed kun try, der fik sin debut.
Fans af Senzu og Passion UA skal dog ikke vente længe, før de får Senzu at se i aktion for første gang i en Passion UA-trøje. Han får nemlig sin debut i ESL Pro League Season 23, som skydes i gang søndag den 1. marts med første stadie.
Passion UA forventes at stille op til ESL Pro League Season 23 med følgende hold:
-
Kvem -
JT -
nicx -
try -
Senzu -
T.c (Coach)
Organisationen har allerede teaset, hvad der venter Passion UAs kommende modstandere. Således lagde de tirsdag et billede op på X, hvor de annoncerede, at Senzu er landet hos Passion UA. Billedet kan ses i bunden af nyheden.
Den 23. udgave af ESL Pro League, der som nævnt bliver Senzus første turnering med Passion UA, afvikles fra den 1. til den 15. marts. Første stadie spilles fra den 1. til 5. marts, inden andet stadie venter fra den 6. til 10. marts. Både første og andet stadie spilles online. Det er kun slutspillet, fra den 13. til 15. marts, der afvikles på LAN.





















