Bag om 4. divisionsholdet KeepFragging: Hyggedrengene med store drømme

Med humor, sammenhold og sult efter oprykning kæmper KeepFragging sig gennem CEPTER 4. Division D.

Der er noget særligt ved et hold, hvor stemningen er lige så vigtig som spillet. Hos 4. divisionsholdet KeepFragging - en gruppe kammerater fra Sønderjylland, der har spillet sammen længe - er det netop sådan.

Den 24-årige Marcus "Waeit" Boetius, en af de tre "M'er" på holdet, fortæller, hvordan de startede som hyggedrenge, men nu har ambitioner om at rykke op i CEPTER 3. Division.

Vi er tre drenge, Marcus, Marcel og Marco, som har kendt hinanden længe. Vi fandt ud af, at vi kom fra samme område, og det har virkelig skabt et stærkt bånd, siger Waeit.

Han mener, at det tætte venskab er en af grundene til, at holdet stadig fungerer så godt sammen.

Ud over de tre M'er har holdet fået forstærkninger i form af KiKo og KENZEO, som kom med via et opslag på Dust2.dk. KiKo, som har været stand-in siden starten af sæsonen, er stille, men når han taler, kommer der vigtige input.

Han er typen, der ofte er i modstandernes hoved, og hans spilforståelse er virkelig god, forklarer Waeit.

KENZEO kom lidt spontant ind, men han udvikler sig hurtigt og bliver mere og mere tryg i spillet.

Det særlige ved KeepFragging, som spiller i CEPTER 4. Division D, er at de forstår at blande seriøs træning med en uformel og sjov stemning. Det er ikke uden grund, at de kalder sig selv "hyggedrenge" med en god portion vulgær humor, som de mener styrker sammenholdet.

Vores humor kan være lidt for meget for nogen, men det er vigtigt for os. Hvis vi skulle sammenligne vores humor med en stand-up komiker, ville det være Dave Chappelle, siger Waeit.

Vi er overordnet bare nogle hyggedrenge. Et af de mest mindeværdige øjeblikke må være, når vores kære IGL enten giver fejlinfo midt i en runde - eller caller timeout, fordi kæresten ringer. Prioriteterne er i orden.

Og hvem står så for de mest pinlige jokes? Her er svaret klart:

Det er 110 % Nazty. Det ligger lidt i navnet, siger Waeit med et smil.

Spiller med i toppen

På trods af den afslappede stemning har KeepFragging klaret sig flot i CEPTER 4. Division D, hvor de indtil videre har vundet fem ud af ni kampe og ligger godt til oprykning.

Tirsdag spiller de to vigtige kampe: først mod bundholdet Uppercuthummerklo, og senere mod Evo Novo Academy, der også kæmper om en af de eftertragtede oprykningspladser. Både KeepFragging og Evo Novo Academy er inden tirsdagens kampe placeret på play-off-pladserne i rækken.

Vi forbereder os grundigt, kigger på modstanderne, ser tidligere kampe og varmer op. Vi tager én kamp ad gangen og forventer at vinde begge, siger Waeit om holdets to kampe tirsdag.

Holdets største styrke er sammenholdet og evnen til at tilpasse strategier under kampene. Waeit understreger, at de stadig arbejder på at finpudse kemien efter de seneste tilføjelser, men han har stor tro på fremtiden:

Vi har stadig meget at arbejde på, men hvis vi fortsætter sådan her, kan vi kun blive bedre. Om et år håber jeg, at vores spil er endnu mere flydende, og at vi kan være med i toppen.

For KeepFragging handler det ikke kun om at vinde kampe, men også om at nyde processen - med jævnligt grin og et hold, hvor man altid føler sig velkommen.

KeepFragging består af:

  • Danmark Syfex

  • Danmark Nazty

  • Danmark Waeit

  • Danmark KENZEO

  • Danmark KiKo

Vigtig tirsdag aften i vente

Tirsdag er altså en stor dag for KeepFragging, der som nævnt står over for to afgørende kampe i CEPTER 4. Division D.

Først møder de bundholdet Uppercuthummerklo klokken 19:00 - en kamp de forventer at tage med ro, men som stadig kræver fuld koncentration.

Senere på aftenen, klokken 21:00, venter en langt mere krævende udfordring mod Evo Novo Academy, der - som tidligere nævnt - lige som KeepFragging selv ligger placeret på en af de tre play-off-pladser.

Med fem sejre ud af ni kampe befinder KeepFragging sig midt i toppen af rækken, hvor kampen om de direkte oprykningspladser til 3. Division er tæt og intens.

De tre hold på de pladser, som giver direkte oprykning, er KeepFragging, Evo Novo Academy og Sørby Immortals, der også kæmper hårdt for at sikre sig den eftertragtede billet.

Det er klart, at kampen mod Evo Novo er afgørende for, hvordan resten af sæsonen kommer til at forme sig for os, siger Waeit.

Vi har virkelig brug for de point, og vi ved, at det bliver en svær kamp. Men vi er klar og tager den meget seriøst.

Det tætte opløb i toppen betyder, at selv en enkelt kamp kan vende op og ned på tabellen, og derfor vil fokus være knivskarpt hele tirsdagen.

Med både det taktiske spil og det stærke sammenhold, som Waeit fremhæver, er KeepFragging godt rustet til de kommende kampe - og måske endnu vigtigere: De er et hold, der nyder processen, uanset om de vinder eller taber.

Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.