
Årets første tier 1-slutspil skydes i gang
Ventetiden er ovre.
Torsdag aften bliver årets første slutspil ved en tier 1-turnering skudt i gang, når de to første kvartfinaler ved BLAST Bounty afvikles på Malta.
Her starter det hele ud med et møde mellem Liquid og TeSeS' Falcons. Det sidstnævnte mandskab stiller op uden zonic og kyousuke, der erstattes af assistentræneren Aymeinstein og akademispilleren NucleonZ.
Den danske træner mistede pludseligt sin bror under turneringens første runde og er rejst hjem til familien, mens kyousyke på grund af visumproblemer sidder slutspillet over.
I aftenens anden kvartfinaler skal endnu en dansker i aktion, når Chr1zN og HEROIC, der bruger yxngstxr som stand-in for Alkaren, skal forsøge at overraske FURIA.
Fredag bliver de sidste to kvartfinaler afviklet, hvor Vitality støder sammen med Tauson og GamerLegion, hvorefter zweih fra PARIVISION møder sine gamle holdkammerater fra Spirit.
BLAST har allerede bekræftet, at turneringen ikke kommer til at anvende nattens store opdatering, der blandt andet omhandler store ændringer til Anubis og SMG'erne.






















