Tilmelding til CEPTER Divisionerne lukker
12D : 09T : 24M : 40S
poii har været en del af Alliance siden juli.

Medier: 100 Thieves tæt på at hente svensker

100 Thieves begynder snart at have styr på startfemmeren.

100 Thieves ser ud til at være godt i gang med at samle et skandinavisk powerhouse, da den nordamerikanske organisation er på kanten til at tilføje svenske poiii til holdet.

Det erfarer HLTV og Fragbite.

Dermed vil den 19-årige svensker slutte sig til rain og gla1ve, som allerede er hentet ind i varmen som henholdsvis ingame leader og træner.

Samtidig er device ifølge Dust2.dk's oplysninger ligeledes er tæt på at gøre skiftet videre fra Astralis til en realitet, hvorfor kun to spillere snart mangler.

poiii har været en del af Alliance siden juli og har snittet en rating på 1.15. Sammen med Alliance har han blandt andet vundet GameZone Cup og Svenska Cupen i 2025.

Ændring i planerne

Med dagens nyhed ser det ikke længere ud til, at 100 Thieves går efter at hente en kerne af spillere, som ville kunne sikre holdet VRS-point allerede med det samme.

Tidligere har rygter peget på, at tre spillere fra GamerLegion skulle have mulige emner, men det blev hurtigt slået ned af GamerLegions stifter.

Ifølge HLTV har kilder fortalt, 100 Thieves forventes at hente spillere fra diverse hold og klatre op ad ranglisten fra bunden, præcis som NIP gjorde det med deres nuværende hold.

100 Thieves vil være:

  • Danmark device

  • rain

  • Sverige poiii

  • Danmark gla1ve (Coach)

#1(Med 1 svar)
21. december 2025 kl. 13:30
WitaCasts
Dust2.dk Caster
Dust2 fantasy vinder
Device til Frag bliver spændende
#2(Med 0 svar)
21. december 2025 kl. 14:01
bimse
Hahah og alle de andre mindre LANs, det er helt genialt 😂
#3(Med 0 svar)
21. december 2025 kl. 14:27
Bantle
Jeg ved sku ikke om Device har det i sig til at grinde op gennem små turneringer ligesom NIP har gjort. Det har været ekstremt hårdt og man skal rejse meget uden adgang til de ting man er vant til som spiller. Så skal 100T selv betale for det i hvert fald.

Nu har jeg efterhånden også hørt lidt forskellige ting på vandrørerne, og det virker til at Astralis står i en håbløst svær situation. Stavn vil eftersignede ikke tilbage, så de har kun Jabbi, Staehr og Hooxi. Sirah har sagt nej til at spille for dem i 2025 én gang allerede, så det er ikke fordi han vil smide alt han har i hænderne for at spille for dem. Hele deres økonomi er vidst også ret uigennemsigtig, men det kan godt være at de ser frem mod at skulle skære en hel del i deres spillerbudget.

Jeg er spændt på om det her 100T findes om et år, på samme måde som jeg er spændt på om Astralis gør det samme.
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.