
mithRs hold spiller sig i semifinalen i Shanghai
mithR og resten af JiJieHao-mandskabet har tidlig lørdag morgen leveret en større overraskelse ved eXTREMESLAN-turneringen i Shanghai ved at slå Lynn Vision ud.
Lynn Vision var turneringens højest rangeret hold og naturligvis var det kinesiske hjemmebanehold derfor favoritter til at vinde dagens kvartfinale.
Opgøret blev skudt i gang på Ancient, hvor det var JiJieHao, der kom bedst fra land med en 8-4-føring på T-siden. Efter pause bølgede runderne frem og tilbage, inden JiJieHao vandt 13-9.
Herefter skulle holdene i aktion på Nuke, hvor JiJieHao fortsatte med at være i kontrol ved at gå til pause med 7-5. Denne gang var Lynn Vision klar efter sideskiftet og vandt med 13-10.
Kvartfinalen skulle derfor afgøres på Dust2, hvor JiJieHao for tredje gang tog en føring ved pausen. Denne gang var den på hele 9-3, og efter pausen gik der heller ikke længe, før mithRs hold fik lukket og slukket opgøret uden problemer.
Sejren betyder, at JiJieHao er videre til semifinalen i Shanghai, hvor mongolske Eruption, der slog Nemesis SEA i deres kvartfinale, venter på søndag.
























