YEKINDAR og FURIA er ude af majoren.

YEKINDAR: "Nogle gange spiller du som en Gud, andre gange begår du fejl, og det er helt normalt"

Dust2.dks udsendte i Budapest fik en snak med FURIAs YEKINDAR, efter FURIA var blevet sendt til tælling af NAVI.

Dust2.dk i StarLadder Budapest Major 2025.

Dust2.dks udsendte ved majoren i Budapest fangede FURIAs YEKINDAR til en snak kort efter brasilianernes major-exit fredag aften.

Her blev FURIA slået 1-2 samlet af NAVI i kvartfinalen, hvilket sendte NAVI videre til semifinalerne og satte punktum for FURIAs major i Ungarns hovedstad.

Trods exitten var der dog ikke tale om en spiller, der var knust. Tværtimod reflekterede YEKINDAR ærligt over nederlaget, holdets præstation og de erfaringer, de tager med sig videre.

Selvom FURIA kom ind til majoren med tre turneringssejre i bagagen og et 3-0-resultat i tredje stadie, ser YEKINDAR ikke nederlaget som et enormt tilbageslag.

Ærligt talt er det ikke en særlig stor skuffelse. Jeg føler, at tier 1-CS i dag er sådan, at alle kan slå alle. Det handler om, hvem der har den bedste dag og rammer det rigtige øjeblik.

Jeg synes, det tog lidt for lang tid for hele holdet at vågne op i den her serie. Måske skyldtes det fem dages pause eller noget andet. Men det er erfaring - erfaring, vi kan tage med os videre, fordi vi er et ungt hold. Og især efter at have vundet et par turneringer, vidste vi godt, at vi blev kigget ekstra meget på. Så det handler bare om at komme videre og fortsætte arbejdet.

Ifølge YEKINDAR var det dog ikke kun FURIAs egen præstation, der spillede ind. NAVI havde tydeligvis gjort deres hjemmearbejde.

Jeg føler, at NAVI var virkelig godt forberedt på Inferno og Mirage. På Train ændrede de ikke så meget, så måske forventede de ikke det map. Men overordnet set følte jeg, at vi var lidt flade, måske uden energi. De fik en fordel fra starten på hvert map, og det er virkelig svært at spille, især hvis man ikke vinder pistolrunder. Så bliver det nærmest umuligt.

Netop pausen mellem gruppespillet og slutspillet kan have spillet en rolle. FURIA var brandvarme i gruppespillet, men kom kolde ind i arenaen - og fem dages ventetid kan altså være svær at håndtere.

Ja, varmen fra gruppespillet forsvinder lidt. For mig personligt gav de fem dages pause faktisk tid til at blive rask, fordi jeg var meget syg inden. Men helt ærligt: Jeg ville hellere være syg og vinde kampen end at have det godt.

"Vi fortryder ikke noget"

Trods nederlaget ser YEKINDAR ikke major-exittet som noget, der bremser holdets momentum frem mod næste år.

Jeg føler som regel, at hvert hårdt nederlag gør dig stærkere. Det handler om, hvordan du håndterer det. Vi kom ikke ind til majoren som favoritter, som folk måske sagde. Vi ved godt, at vi er et ungt hold, og der er mange erfarne spillere og hold derude. Majoren er altid ekstremt svær. For os handlede det om at levere noget godt spil og ikke have nogen fortrydelser bagefter. Og ærligt talt - vi fortryder ikke noget.

At FURIA havde et stort mål på ryggen efter deres seneste resultater, er YEKINDAR dog heller ikke i tvivl om.

Ja, helt sikkert. I nogle situationer kunne man tydeligt mærke, at NAVI havde noget planlagt. Men jeg føler, at momentum i højere grad skiftede på grund af vores egne fejl. Deres forberedelse gjorde kampen lige, men så var der for eksempel en afgørende 5-mod-4-runde på Mirage, hvor de gik A, og momentum forsvandt. Vi måtte eco, og når NAVI går til CT-siden med en 8-4-føring, er det bare ekstremt svært at spille.

På Inferno var der også nogle afgørende runder, vi simpelthen ikke fik lukket. Men sådan er Counter-Strike. Nogle gange spiller du som en Gud, andre gange begår du fejl, og det er helt normalt. Det handler om at tage læringen med sig.

Til sidst blev YEKINDAR spurgt ind til Train - mappet, hvor FURIA aldrig rigtig fik greb om kampen, trods et stærkt comeback på Inferno anført af en fabelagtig FalleN-clutch.

Jeg føler, at vi kom ind med noget momentum, og det hjalp os helt klart på Inferno. Men Train er bare svært. Som jeg sagde, følte jeg, at vi var lidt udmattede - både mentalt og fysisk. Det her er årets sidste turnering, og vi har været på farten i lang tid med mange dybe runs. Det bliver nogle gange bare for udmattende. Personligt havde jeg ikke nok energi på Train, og der var nogle små fejl på bestemte positioner, som vi ellers havde forberedt os på. Det fungerede bare ikke på dagen.

Dermed er FURIA færdige ved majoren i Budapest, mens NAVI spiller videre i semifinalerne, hvor de lørdag aften skal op imod karrigans FaZe.

For YEKINDAR og resten af FURIA-holdet handler det nu om at tage erfaringerne med sig - og bygge videre på et år, der trods alt har budt på fremgang og store triumfer.

Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.