
Solbriller og rock'n'roll: FURIA træder ind i slutspillet med nyt look
FURIA valgte en noget utraditionel stil, da de fredag trådte ind i den dunkle major-arena i Budapest.
Fire spillere iført solbriller og én med almindelige briller var synet, der mødte publikum, selvom der hverken var sol eller antydningen af en strand i nærheden.
Det nye look kommer blot timer efter, at FURIA præsenterede Oakley som ny sponsor. Oakley er et brand, der er kendt for sportsbriller, solbriller og andre performance-accessories.
Og FURIA-spillerne spildte altså ingen tid på at vise sig fra deres mest solrige side - selvom lyset i arenaen udelukkende kom fra et lysshow.
FURIAs entré var i forbindelse med holdets kvartfinaleopgør mod NAVI, som allerede er godt i gang. Kampen mod NAVI er altafgørende. Vinderen avancerer til semifinalen lørdag, hvor FaZe allerede står klar, mens taberen må pakke sine (sol)briller og sige farvel til majoren.
Herunder kan du se videoen, hvor FURIA-spillerne træder ind på major-scenen iført (sol)briller.
FURIA mod NAVI spilles på de to maps Mirage og Inferno, mens Train står tilbage som et potentielt tredje og afgørende map, hvis der skulle blive brug for det.
NAVI vandt lidt overraskende det første map, Mirage, med de overbevisende cifre 13-5.


















