WAZABI henter det tidligere Prestige Academy-hold

De fem spillere og deres træner fortsætter under WAZABI-banneret.

Fra 2026 kommer POWER Ligaen til at byde på VRS-point i den øverste division, men da en organisation kun må stille op med et hold, måtte Prestige sige farvel til deres akademihold.

Siden slutningen af november har redeye og resten af det tidligere Prestige Academy-hold fortsat sammen uden en organisation – indtil nu.

I en pressemeddelelse kan WAZABI, en dansk organisation stiftet af Macho, afsløre, at de har hentet de fem spillere og deres træner, Ratico, ind i varmen.

Holdkortet er derfor uændret og tæller fortsat fire spillere i alderen 18 til 20 år, som fremover bliver skolet af den 24-årige redeye.

Ambitionerne er ikke til at tage fejl af i organisationen. Af annonceringen fremgår det, at "målet er at opbygge et stabilt fundament nationalt og samtidig tage de første skridt mod international konkurrence i løbet af 2026."

WAZABI er:

  • Danmark Itachje

  • Danmark koei

  • Danmark redeye

  • Danmark noike

  • Danmark tapzz

  • Danmark Ratico (Coach)

Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.