
G2 sender ENCE til tælling
G2 er dagens første hold videre.
Det står klart, efter HeavyGod og resten af G2 netop har besejret ENCE i den første 2-2-kamp og i samme forbindelse elimineret den finske organisation ved ESL Pro League.
G2 var store favoritter inden startskuddet, og det var derfor vigtigt for ENCE at sikre en god start på deres valgte map, Overpass. Det blev hurtigt skudt ned, efter at G2 gik til pause foran med hele 9-3 og dermed mere eller mindre sikrede mappet.
For at holde liv i turneringen, skulle ENCE derfor svare igen på Train, hvilket så svært ud, efter at det ikke blev til mere end fire runder på CT-siden. Opgaven var også for stor, især efter at G2 vandt pistolrunden.
Sejren betyder, at G2 er det sjette hold videre fra det første stadie, imens ENCE er ude af turneringen. Senere i dag skal Astralis ligeledes i duel mod Legacy i knald-eller-fald.
Stillingen ved ESL Pro League Sæson 22 Stage 1:
3-0 - Videre
-
HOTU
-
Inner Circle
3-1 - Videre
-
GamerLegion
-
Gentle Mates
-
3DMAX
3-2 - Videre
-
G2
2-2
-
B8
-
Astralis
-
FURIA
-
Legacy
2-3 - Ude
-
ENCE
1-3 - Ude
-
Fluxo
-
HEROIC
-
M80
0-3 - Ude
-
Rooster
-
NRG