HooXi spillede sin første turnering for Astralis ved PGL Astana 2025.

Astralis tager til tyndt besat PGL Masters Bucharest

Topholdene har valgt PGL Masters Bucharest 2025 fra, hvilket gør Astralis andenseedet.

Turneringsarrangøren PGL gjorde, hvad de kunne, for at lokke de bedste hold i verden til deres store event PGL Masters Bucharest 2025.

Men størstedelen af top 10 har alligevel valgt at takke nej. Kun Aurora og Astralis fra VRS-ranglistens top 10 tager til Bukarest i slutningen af oktober måned.

Resten tager til IEM Chengdu 2025 i Kina i starten af november, og har altså valgt at springe Bukarest over.

Det selvom PGL har rykket deres turnering én dag frem i kalenderen, sådan at finalen og bronzekampen bliver spillet lørdag den 1. november, sådan at de fire hold kan nå at komme til Kina inden første kampdag i IEM Chengdu 2025 den 3. november.

Aurora spiller ikke med i IEM Chengdu, men Astralis tager turen til østen, så hvis danskerne når sidste spilledag i Bukarest, kommer der ikke til at være noget fejring eller afslapning mellem de to turneringer.

Det samme er gældende for paiN, 3DMAX og HEROIC.

PGL Masters Bucharest 2025 løber fra den 26. oktober til den 1. november og har lige godt 8 millioner kroner i præmiepulje - 1,5 million kroner mere end IEM Chengdu.

Deltagerlisten ved PGL Masters Bucharest 2025:

Danmark Astralis
Aurora
Verden Liquid
GamerLegion
NIP
fnatic
Sverige HEROIC
3DMAX

Brasilien paiN
Brasilien Legacy
Brasilien MIBR
B8
Gentle Mates
BetBoom
SAW
Australien FlyQuest

#1(Med 2 svar)
29. september 2025 kl. 15:40
Udknud
Vigtigt!
Tyndt besat er ligegyldigt for VRS og VRS bestemmer invites.
Pointene er helt i top (lige så gode som major stage 3) og så længe man ikke helt automatisk er en del af top 10 via spillet på serveren er det da fornuftigt at vælge turneringer hvor der er "nemme" point at hente.

Playoffs og måske en semi her og så er presset for at SKULLE performe ved majoren meget mindre.

VRS ambitionen for Astralis bør vel være at skyde efter at holde sig i top 11 ved januar ranking og i hvert fald i top 16 så man får 2 gode invites.
#3(Med 0 svar)
29. september 2025 kl. 17:40
unclejakes
Guld Sæsonkort Sæson 16
Sølv Sæsonkort Sæson 18
Det er ikke bare en god mulighed for at sikre sig en massse VRS-point, det er også en rigtig god chance for at vinde det første store trofæ i mange år for Astralis.

Det glippede i PGL Astana og FISSURE Playground 1. De får nok ikke bedre chancer end sådan en som denne.
#5(Med 0 svar)
29. september 2025 kl. 20:10
Hemandk
Er du blevet VRS visker for Astralis? ;)
#2(Med 1 svar)
29. september 2025 kl. 16:30
PineAppleWithCanel
Det søreme ikke meget Ecstatic manglede for at være en del af det her, når man ser holdene
#4(Med 0 svar)
29. september 2025 kl. 19:37
Udknud
True.. Den må hedde ENCE, OG, ECSTATIC som de næste.. argh!
Det er lige det der dumme nederlag til JiJieHao eksempelvis...
Pis osse, det er de små marginaler ind imellem.
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.