Dårlig dag på kontoret for XI - taber tre kampe

Preasy Mix, Vendetta og MASONIC fik skovlen under XI.

Tre kampe, tre nederlag.

XI havde mandag en stor aften foran sig, da POWER Liga-debutanterne havde en gylden mulighed for at spille sig til tops, da blandt andre oprykkerne fra Vendetta ventede.

Inden oprykkerne skulle testes, ventede Preasy Mix i aftenens første kamp, der blev afviklet på Overpass, som XI endda havde valgt. Det fremgik ikke tydeligt af kampen, som XI tabte med hele 1-13 efter en T-side uden en eneste runde.

I det næste opgør, som var mod Vendetta, var det trods alt bedre takter for emili0 og kompani, der på Train denne gang tabte med 8-13, efter de fik pyntet på resultatet i de døende runder.

Aftenens sidste chance for at få point på tavlen var derfor imod MASONIC, hvor det lignede den bedste mulighed for point, men i sidste ende vandt MASONIC.

Preasy Mix tæt på perfekt aften

Udover røvfulden, som Preasy Mix valgte at give til Xi, gav de også en rigtig afklapsning til Linx Legacy, som de slog med hele 2-13.

Preasy-mandskabet havde derfor allerede startet aftenen ud med seks point, men det kunne forbedres til ni, hvis de fik skovlen under MASONIC.

Men heller ikke Preasy kunne besejre MASONIC, der dermed har vundet to kampe her til aften og spiller sig op på siden af WOPA og Prestige med ni point.

#1(Med 1 svar)
22. september 2025 kl. 21:56
Folke
Skud ud til Frøslevs tropper <3
#3(Med 0 svar)
22. september 2025 kl. 21:58
mad0
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 17
Guld Sæsonkort Sæson 18
Hahahha, ups
#2(Med 0 svar)
22. september 2025 kl. 21:59
BinniGh0st
Frøslevs tropper <3 !
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.