
ECSTATIC taber i acoRs debut og misser vigtig turnering
I jagten på billetter til Thunderpick World Championship tabte ECSTATIC tirsdag formiddag til PARIVISION.
Her jagtede danskerne revanche mod russerne, som tidligere i juli tog en plads i StarLadder StarSeries fra dem. acoR skulle desuden trække i ECSTATIC-trøjen for første gang.
Det startede med et nederlag på Dust2, hvor danskerne var fint med i kampen helt til stillingen 10-10. Herfra lukkede russerne dog Dust2 med en 13-10-sejr.
På Train, som var ECSTATICs eget map, startede de med fire runder på T-siden. Selvom de var bagud 4-8, så har Train det med at levere comebacks. Det samme skete her, da ECSTATIC vandt alle deres runder på CT-siden på nær én.
Kampen skulle derfor afgøres på Ancient. Her kom danskerne igen bagud før sideskiftet. I pistolrunden, hvor ECSTATIC var på T-siden, stod de i en gunstig situation: fem mod fire og et afterplant. Russerne endte dog alligevel med at vinde pistolrunden, og de så sig ikke tilbage herfra.
PARIVISION vandt 13-6, og gav acoR en kamp til glemmebogen i sin debut.
Dermed er russerne videre til en afgørende kamp om pladser til LAN-turneringen på Malta. Først skal de møde enten BetBoom eller 9z, som spiller senere tirsdag.