
Astralis bliver erstattet af ECSTATIC til BLAST Open-kvalifikation
De kender allerede deres første modstander, nemlig OG, der også har flere danske spillere på holdkortet.
Relog Media offentliggjorde fredag aften kampprogrammet for kvalifikationsturneringen på det sociale medie X.
I første omgang skrev BLAST i deres pressemeddelelse, at Astralis havde accepteret invitationen til turneringen, men det ligner, at ECSTATIC i stedet har erstattet Astralis.
RES Showdown-turneringen starter den 1. august, hvor ECSTATIC møder OG i første runde. Otte hold deltager og kæmper om en plads i hovedturneringen.
I den øverste del af bracket møder Liquid akademiholdet VP.Prodigy, som er en del af Virtus.pro. Vinderne af det opgør står over for enten ECSTATIC eller OG i semifinalen.
I den nederste del af bracket spiller NIP mod russiske SPARTA, mens fnatic møder Zero Tenacity.
Finalen afvikles den 3. august. BLAST Open Fall 2025 begynder den 27. august og spilles online. Her kæmper seks hold om pladser til LAN-finalerne i London.
Her er alle hold til RES Showdown Fall 2025:
-
ECSTATIC
-
OG
-
fnatic
-
NIP
-
Zero Tenacity
-
SPARTA
-
VP.Prodigy
-
Liquid
Det bliver desuden første kamp for maNkz som coach for holdet. maNkz har selv spillet for ECSTATIC.