ECSTATIC spiller med i BLAST Bounty 2025 S2. Foto: Elisa Nordic Championship 2025 - Petri Leppävuori

Astralis og ECSTATIC takker ja til BLAST Bounty

Astralis og ECSTATIC deltager i BLAST Bounty 2025 S2.

Blandt de 32 hold deltager to danske mandskaber og det tidligere NAVI Junior-hold i onlineturneringen.

Det afslørede BLAST torsdag aften, hvor flere hold har afvist invitationen til BLAST.

ECSTATIC, som lå nummer 26 på VRS-ranglisten den 6. juli 2025, har fået en invitation til turneringen og har takket ja. Det bliver deres første store turnering siden majoren i København for et år siden, dog med et andet lineup.

Også Astralis har valgt at acceptere invitationen og deltager dermed i BLAST-turneringen. Udover de to danske hold deltager flere danske spillere: Snappi og sjuush hos NIP, karrigan hos FaZe, blameF i fnatic, gla1ve i ENCE.

Et andet hold, som får chancen for at vise sig frem er ex-NAVI Junior, som første deltager i samme turneringen som deres tidligere førstehold i NAVI-holdet. Det bliver dog uden makazze, som er rykket på førsteholdet i stedet for jL, der tager en pause fra CS.

Falcons har valgt at takke nej til tilbuddet om at deltage i BLAST Bounty. Det samme har Tausons GamerLegion gjort. De sidste to hold, som via ranglisten har fået en invitation, men har afvist, er 3DMAX og Lynn Vision.

Dermed går de sidste fire pladser til BIG, Passion UA, BetBoom også er det blevet plads til en ekstra dansker, da NRG fik det invite, hvor danske br0 spiller.

Turneringen begynder den 5. august med en onlinefase, hvor otte hold kæmper om pladser til LAN-slutspillet på Malta.

BLAST Bounty-formatet har ændret sig siden den første sæson, det kunne BLAST tidligere på dagen annoncere.

Alle hold til BLAST Bounty 2025 S2:

16 hold

  • Danmark Astralis

  • Danmark ECSTATIC

  • Vitality

  • MOUZ

  • FaZe

  • NAVI

  • ENCE

  • NIP

  • fnatic

  • ex-NAVI Junior

  • G2

  • Liquid

  • Spirit

  • Virtus.pro

  • BetBoom

  • Nemiga

16 hold

  • Brasilien FURIA

  • Brasilien paiN

  • Brasilien Legacy

  • Brasilien MIBR

  • B8

  • TNL

  • Passion UA

  • Rare Atom

  • TYLOO

  • USA Complexity

  • USA NRG

  • The MongolZ

  • Aurora

  • Sverige HEROIC

  • Australien FlyQuest

  • BIG

#1(Med 3 svar)
17. juli 2025 kl. 20:14
Udknud
Håber selvfølgelig det går godt for Astralis, men havde nok været "smartest" at takke nej tak hvis man kun tænker ift. major.

Men der er nok også andre hensyn at tage for Astralis. Det økonomiske og den PR som er ved at deltage i Blast turneringer.

Jeg gætter på at der er virkelig stor fare for at et af de lavt rangerede virkelig varme hold vælger Astralis og dermed stor risiko for at smide en masse vigtige point uden nogen realistisk mulighed for at vinde mange point.

Men hellere acceptere den her end Blast Open da.
Håber skisme ikke de har accepteret den 🥶
I Bounty kan man da i det mindste kun tabe 1 kamp.

Det går selvfølgelig alt sammen hvis det bare kører derudaf og de slår mibr nu her og går dybt i Fissure.

Det er bare lige præcis for hold som Astralis som slet ikke er sikre på major deltagelse at de her Blast turneringer i år, ikke rigtig er risikoen værd.
Der er simpelthen ingen point at hente for de hold med mindre man går videre til semifinalerne.
Og hvad er odds lige for det når topholdene er med.
Det ville ikke være til at bære at misse en major mere pga. dyre online nederlag ligesom sidst.

Og hvorfor deltager topholdene så hvis det er så skidt et VRS format.. ja det er jo fordi de kan være pisse ligeglade med ranglisten.. de er de facto allerede kvalificeret til majoren.

Til gengæld godt at Ecstatic har accepteret. De kommer kun til at møde et højere rangeret hold og har dermed stort set alt at vinde og ikke særlig meget at tabe. Her giver det god mening at tage chancen for at lave "en Sashi" 😉
#3(Med 2 svar)
17. juli 2025 kl. 20:57
mrphil123
Er deres Open Invite ikke også kun til Pre-Closed Qualfiier?
#4(Med 1 svar)
17. juli 2025 kl. 21:51
Udknud
Jo, Blast Rising så den må de for guds skyld ikke sige ja til..
Så er der i hvert fald nederlag forbudt før de har vundet den og Blast Open online stage og står i semifinalen.. what are the odds.. ej bliv væk fra det pjat tak
#5(Med 0 svar)
17. juli 2025 kl. 21:52
Udknud
Men når nu de har vundet Fissure snart så går det hele nok alligevel 🤭😉
#2(Med 0 svar)
17. juli 2025 kl. 20:23
Ember
Fedt at se TNL få chancen for at bevise sig mod de store hold. De har virkelig grindet fra ingenting til hvor de er nu. Håber cairne får mulighed for at vise sig frem her.
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.