VRS-systemet skal kigges på, ifølge zonic.

zonic om presset kalender: Bekymret for spillernes helbred

I et interview med Dust2.us lufter zonic sin bekymring for spilleres helbred med VRS-systemet.

Falcons røg ud i semifinalen ved IEM Dallas 2025 til Vitality.

Forud for kampen nåede chefredaktøren for Dust2.us, Jeffrey "Mnmzzz" Moore, at tale med zonic om holdets kvartfinale mod GamerLegion, chancerne mod Vitality og Falcons pressede kalender op til majoren.

Her bringer vi et uddrag af interviewet, hvor zonic stiller skarpt på VRS-systemet, og hvordan det presser hold til at stille op til mange turneringer. Hele interviewet kan læses her.

Har beslutningen om at deltage i IEM Dallas givet holdet nok tid til forberedelse til BLAST.tv Austin Major?

Jeg synes, det er svært, fordi da vi accepterede invitationen, var vi et helt andet sted med VRS-systemet. Der er helt sikkert nogle ting (ved VRS-systemet, red), som bør kigges på i forhold til at optimere det, fordi vi er et hold, der skal kæmpe for VRS-point og forblive højt på ranglisten.

For at gøre det skal man acceptere disse invitationer lang tid i forvejen, og hvis man ikke gør det, vil holdet lige under én, som man konkurrerer direkte med, få invitationen. Det er fair nok, men systemet er ikke godt nok, især for underdogs, og når man ikke er en del af top tre med mange point sikret, kan man helt klart blive straffet for ikke at deltage i så mange events som muligt, hvilket efter min mening er en rigtig dårlig situation.

Vi kunne potentielt se spillere springe events over på grund af helbredsproblemer, og jeg er virkelig bekymret for spillernes helbred.

Herefter blev zonic spurgt ind til, om det vækkede minder fra tiden i Astralis, hvor både gla1ve og Xyp9x til sidst blev nødt til at sygemelde sig på grund af presset og den hårde kalender, de havde. Det svarer zonic ikke direkte på, men han begynder at kunne se problemer opstå, selvom han forstår Valves tankegang.

Vi har helt klart et problem. Sidste år forstod jeg godt Valves synspunkt om, at der skal komme andre aktører ind på scenen, så det ikke kun er BLAST og ESL, der har disse franchise-ligaer, og deres intentioner er gode, men desværre tvinger det holdene til at spille konstant, især uden for top tre.

Det er ved at nå et punkt, hvor det er en smule skræmmende.

Falcons har spillet fire events på tre kontinenter siden starten af april. Det er 27 spilledage i alt over 50 dage, hvor rejsedage og mediedage ikke er inkluderet.

Holdet lå nummer 8 i verden den 1. april og har siden klatret sig op på en fjerdeplads.

#1(Med 0 svar)
26. maj 2025 kl. 08:07
robert420xD
Støttet Dust2.dk med 9 julekugler i 2019
Dust2 Major fantasy vinder
Skræmmende tendens med alt det pres.
#2(Med 0 svar)
26. maj 2025 kl. 08:16
RasmusRoev
Gode ord fra zonic, og helt enig. Samt alt den rejsen! Satme voldsomt. Der skal passes på knægtene.
#3(Med 0 svar)
26. maj 2025 kl. 09:10
Madsen
Jeg har aldrig været fan af den måde tingene køre på nu.. det var meget bedre inden
#4(Med 2 svar)
26. maj 2025 kl. 10:34
Martin
Dust2 fantasy vinder
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Dust2TV sub
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 17
Hvor højt skal man op for at få de sjove invites?
#9(Med 1 svar)
26. maj 2025 kl. 17:18
Udknud
Hvis et hold når ca. i top 20 får man mange invites.
En del turneringer har invites til top 16 og med lidt afbud kommer de næste par pladser også med.
Top 12 får næsten invites til alt undtagen nogle få Blast turneringer hvor kun top 8 er med.
Cologne og Katowice inviterer dog top 24 og Blast Bounty top 28.

NIP og Astralis er gode eksempler på forskellen.

Astralis ligger nr 12 pt og ligger til at få invites til stort set alle turneringer frem til oktober (undtagen majoren!!!)

NIP ligger til at blive nr 22 ved næste ranking og dermed få invite til Cologne og de holder sig nok også i top 28 ved juli ranking så de får invite til Blast Bounty. Men det er så også det som NIP får invite til umiddelbart.
Måske ender de med at få en invite til Starladder i september også fordi den ligger samtidig med en Fissure turnering og de begge inviterer 16 hold.
Så NIP skal gå helt dybt i Cologne for at have en chance for at kvalificere sig direkte til næste major, for de får simpelthen ikke invites til alle de andre turneringer som skal spilles op til major cutoff.
Astralis derimod vil via deres mange invites have mange flere chancer for at score point og historien viser at det er meget selvforstærkende at have de her invites for der ender med at komme nogle turneringer hvor alle de store hold ikke lige er med hvor chancen for at gå dybt dermed er større (Astralis Cluj og Astana).
De chancer får NIP slet ikke de næste 4 mdr, med mindre der virkelig kommer mange afbud.

Vores danske venner fra Ecstatic ligger også et sted hvor man helst lige skal lidt højere op af listen før der begynder at falde invites af.
De ligger pt nr. 27, så de kommer desværre ikke til at få Cologne invite, men har en god chance for at få en invite til Blast Bounty.
Desværre er Blast Bounty det dårligste format at score VRS point i.
#10(Med 0 svar)
26. maj 2025 kl. 19:25
Martin
Dust2 fantasy vinder
Støttet Dust2.dk med 24 julekugler i 2019
Dust2TV sub
Guld Sæsonkort Sæson 15
Guld Sæsonkort Sæson 16
Guld Sæsonkort Sæson 17
Dvs top 8 er fint. Man kan vel bare lave dybe løb i turneringer.
#5(Med 4 svar)
26. maj 2025 kl. 10:35
mrphil123
Er det ikke bare et spørgesmål om at Præmiepenge betyder for meget ift. head-to-head resultater?
#6(Med 3 svar)
26. maj 2025 kl. 13:44
Vinther
100% præmierne burde slet ikke spille en rolle, det er jo blot et spørgsmål om hvilken arrangør der vil punge ud med mest.

De burde i stedet basere det udelukkende på indbyrdes opgør, hvor en sejr over højere rangliste placeringer skal tælle med end omvendt
#7(Med 2 svar)
26. maj 2025 kl. 15:04
mrphil123
Tænker det er lige voldsomt nok at cutte præmie penge ud 100%, Da det jo altid burde betyde mere at vinde en Bo5 GF mod et hold end at slå det samme hold i et Bo1/3 Gruppespil.

Men ville mene at de burde starte med at sætte præmiepenges effect ned til 75% også tage den derfra
#8(Med 1 svar)
26. maj 2025 kl. 15:05
mrphil123
Ellers kunne du bruge det samme ELO system som skak bruger, hvor vært match justere din elo, hvor du så ville justere K-factoren baseret på i hvilken tuneringer/stadier du slår forskellige hold i
#11(Med 0 svar)
26. maj 2025 kl. 21:31
Vinther
Siger ikke man skal fjerne præmie pengene, men pengene skal ikke være katalysatoren for om man deltager.
Noget ala skak ville være genialt og i mine øjne mere fair
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.