
Tauson taber igen til Asiens bedste
Fredag eftermiddag tog danske Tauson og resten af GamerLegion-holdet hul på hovedturneringen i den 21. udgave af ESL Pro League.
Modstanderen var The MongolZ, som Tauson og kompagni stod overfor for tredje gang indenfor blot tre måneders tid. De to mandskaber tørnede ligeledes sammen ved majoren i Shanghai, og senest ved IEM Katowice 2025.
Under majoren i Shanghai slog MongolZ Tauson og holdkammeraterne med samlet 2-0. Samme cifre endte holdenes indbyrdes opgør under IEM Katowice med. Og det blev atter, for tredje gang i træk, det samme udfald mellem de to hold i fredagens Pro League-kamp.
GamerLegions map, Inferno, endte med en 13-9-sejr til The MongolZ, inden Mongoliets landshold satte tingene på plads med en overtidssejr på 16-14 på Mirage.
Senzu var i hopla for MongolZ i løbet af kampen, hvor han leverede 50 kills og en rating på 1,44. Hos GamerLegion havde Tauson omvendt svært ved at følge med. Danskeren høstede blot sølle 26 kills, og endte i bunden af scoreboardet med en rating på 0,72.
3DMAX fik has på tyrkere
Sideløbende med opgøret mellem GamerLegoin og The MongolZ tørnede franske 3DMAX og tyrkiske Eternal Fire sammen.
Det var det tredje møde mellem de to mandskaber siden årsskiftet. De to hold mødtes ligeledes ved både IEM Katowice og PGL Cluj-Napoca. Begge gange med en 2-1-sejr til Eternal Fire til følge.
Sådan skulle det dog ikke gå denne gang. Tredje gang blev i stedet lykkens gang for 3DMAX, der vandt opgøret samlet 2-0 med to 13-10-sejre på henholdsvis Inferno og Anubis.
Inferno var valgt af fransmændene selv, mens Eternal Fire til lejligheden havde valgt Anubis.
Og 3DMAX fik endelig has på Eternal Fire.
Med hver deres sejr slutter The MongolZ og 3DMAX sig til Spirit og Vitality på samlet 1-0 i toppen af stillingen.
Tauson og co. dropper i bunden af tabellen, med samlet 0-1, hvor de sammen med Eternal Fire slutter sig til TYLOO og MIBR.