
Asiens bedste skriver historie igen
De skrev historie ved majoren i Shanghai, da de som det første asiatiske mandskab nogensinde nåede slutspillet, og mandag eftermiddag har The MongolZ skrevet historie igen.
Denne gang ved at nå slutspillet i IEM Katowice, efter de netop har besejret GamerLegion i dagens første upper bracket-semifinale.
Her stod The MongolZ, efter de søndag besejrede Liquid, mens GamerLegion havde sejret i kampen mod MOUZ lørdag.
Dagens opgør begyndte på Nuke, og her kom The MongolZ bedst fra start, men langsomt kom GamerLegion tilbage i opgøret og fik minimeret det mongolske mandskabs pauseføring til blot at være to runder.
Efter sidebyttet kom Tauson og co. endda foran, men The MongolZ fik for alvor gang i T-siden, og det var nok til at tage mappet 13-10, og dermed kunne det hele blive afgjort på Mirage.
Her kom The MongolZ igen bedst fra start, men modsat Nuke, så kom GamerLegion aldrig for alvor tilbage i kampen. Det var derfor The MongolZ, som løb med sejren 13-5 og dermed 2-0 samlet.
Med sejren er The MongolZ videre til gruppefinalen, hvor enten NAVI eller Spirit venter. Her skal gruppevinderen findes, og vinderen vil være klar til semifinalen.
GamerLegions chancer for slutspil er ikke helt ovre. Tirsdag møder de enten Astralis eller FURIA i lower bracket.