
Mesterlige device viser vejen
Astralis' drømme om en plads i IEM Colognes slutspil er stadig i live, efter de tirsdag eftermiddag har sendt MOUZ ud af turneringen.
Opgøret var dagens første i gruppe B's lower bracket, og alt andet end en sejr ville betyde exit fra turneringen.
Astralis begyndte som bulder og brag på Ancient, hvor det længe lugtede af æg til MOUZ-mandskabet på første map.
Astralis var foran med hele 10-0, før MOUZ kom på tavlen, og det var ikke mindst takket være blameF, Staehr og device, der konstant gjorde livet surt for MOUZ, der kæmpede bravt.
Danskerne tog dog mappet 16-8, og dermed var der nu kun 16 runder mellem Astralis og en plads i lower bracket-finalen, hvor billetten til LANXESS Arena er på højkant.
Og det virkede til, at udsigten til slutspil for alvor havde tændt device, der var helt ustyrlig på Nuke. Den 27-årige superstjerne havde kampen igennem en ADR på den sjove side af 100, og uanset hvad MOUZ forsøgte, så var device i vejen.
Danskeren endte også med at banke 31 kills på boardet til at lukke mappet 16-11 og dermed sikre sejren 2-0.
Den gode stemning var også til at se på streamen, hvor kameraet blandt andet fangede b0RUP grine efter et kill på siuhy.
Sejren sender Astralis videre til lower bracket-finalen, hvor enten NAVI eller FaZe venter.