
Astralis sikrer semifinaleplads efter overtidsdrama
Astralis er videre til semifinalerne i Brazy Party, efter danskerne leverede en flot præstation i et opgør mod Apeks, der gik distancen.
Opgøret blev skudt i gang på Mirage, hvor holdene var helt lige, hvorfor kampen skulle afgøres i overtid, hvori Astralis løb med sejren.
Apeks svarede dog stærkt igen på Overpass, hvor de hev intet mindre end 12 CT-runder i hus. Astralis kæmpede sig flot tilbage, men i sidste ende løb Apeks med mappet.
Ligesom på Mirage var Ancient også en meget tæt affære, der atter engang skulle afgøres i overtid. Og igen var det Astralis, der kunne ånde lettet op efter en overtidssejr.
Astralis er dermed videre til semifinalerne, hvor de støder sammen med 9INE, der besejrede Into the Breach tidligere i dag. Den anden semifinale står mellem Cloud9 og BIG. Begge kampene spilles tirsdag aften, mens finalen er på onsdag.





























