Altekz ser frem til at få sin første start på førsteholdet i Astralis.

Altekz er spændt inden sin debut på førsteholdet

Altekz får sin debut som Astralis-spiller torsdag kl. 11:00 mod GamerLegion i Brazy Party.

Torsdag kl. 11:00 går det løs.

Der skal Astralis nemlig i aktion i Brazy Party, hvor Altekz får sin debut på førsteholdet, siden han blev forfremmet fra talentholdet for lidt mere end en uges tid siden.

Og det er en opgave, som Altekz ser frem til.

Det fortæller den unge rifler på Astralis' hjemmeside.

Altekz var bekendt med spillerne på forhånd, men derfor var der stadig lidt spænding, da den første træning med spillere som blameF og device skulle starte.

Jeg har jo mødt spillerne før, og kender casle rigtig godt, men jeg var selvfølgelig spændt på at træne med første gang. Det gik dog hurtigt, og da vi først var i gang på serveren, virkede det helt naturligt. Jeg er blevet taget rigtig godt imod af spillerne. og jeg kender jo alle i organisationen, så på den måde er det mest det in-game, jeg skal vænne mig til, fortæller Altekz på Astralis' hjemmeside.

Som ny spiller vil der altid være nogle ting, man lige skal vænne sig til, da f.eks. callouts er lidt anderledes fra talent- til førsteholdet.

Der er selvfølgelig mange nye ting, jeg skal huske, f.eks. er callouts lidt anderledes, men jeg synes egentlig, det går hurtigt med at lære det hele.

Altekz ser meget frem til sin første kampe på førsteholdet, hvor hovedmålet er at være sig selv og hjælpe holdet så meget, som han kan.

Først og fremmest skal jeg være mig selv og hjælpe holdet så meget, jeg kan. Jeg ved godt, alle siger, der ikke er pres på, og der kommer flere kampe, men jeg vil jo gerne vise, hvad jeg står for, så selvfølgelig er jeg vildt spændt på min første kamp.

"Han er uden tvivl et af de mest interessante talenter"

casle og Altekz er meget bekendte med hinanden, da de begge repræsenterede MASONIC samtidig i en periode.

Den erfarne træner lægger ikke skjul på, at det selvfølgelig er anderledes at spille på et højere niveau. Det virker dog ikke til at have skræmt Altekz, da han er gået til opgaven med ydmyghed og en kæmpe lyst til at bevise sit værd.

Jeg kender jo Alex (Altekz, red.) fra min tid på talentholdet, og jeg ved, hvad han bringer. Det er altid noget andet at spille med nye holdkammerater på et højere niveau, men han er gået til opgaven med ydmyghed, men også en kæmpe lyst til at vise, hvad han kan. Han er uden tvivl et af de mest interessante talenter på pladsen lige nu, og det har vi allerede set glimt af til træning, så jeg glæder mig selvfølgelig til at se ham i aktion med de andre, udtaler casle på Astralis' hjemmeside.

Når Altekz skal i aktion, kan han spille frit og uden det store pres, og hvis han fortsætter med at skyde hoveder, skal det nok ende med at glæde resten af holdet på serveren.

Der er flere ting at vænne sig til på et nyt hold, men han (Altekz, red.) kender langt henad vejen systemet, og han kan spille frit og uden det store pres. Han er virkelig skarp i duellerne, hvilket også kan ses på hans statistikker, og kan han overføre noget af det til kampene, kan vi godt glæde os til at se ham på serveren.

Astralis og GamerLegion støder sammen torsdag kl. 11:00 i Brazy Party.

#1(Med 2 svar)
26. april 2023 kl. 22:39
larzN
Bliver spændende at se hvordan de gør i forhold til rolle clash med Altekz og buzz
#2(Med 1 svar)
27. april 2023 kl. 00:30
MENIX
Kage fra Dust2s 1års fødselsdag
Af hvilken grund taenker du der er et Rolle clash?
#3(Med 0 svar)
27. april 2023 kl. 14:23
larzN
Begge to er henholdsvis anker på ct og ydrepunkt på t. Taget i mente at talent banner nuke som perm og main banner anubis, så er der 5 maps tilbage. Altekz og buzz spiller begge B både som t og ct på vertigo samt de begge spiller a på ancient ct. Derudover spiller de begge omkring apps på inferno både t og ct, så umiddelbart ville jeg vurdere at der ville kunne være 5/10 roleclashes, men det så ud til det løste det fint i dag :)
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.