
ZywOo og Spinx skyder Vitality i kvartfinalen
Vi får to danskere mere i slutspillet til IEM Rio, der i weekenden løber af stablen i den brasilianske millionby.
Det står klart, efter Vitality natten til torsdag fik revanche mod OG, da ZywOo og Spinx skød en 2-1-sejr hjem.
I åbningskampen var det ellers OG, der trak det længste strå med en overtidssejr på 19-17, og på første map mellem de to i nattens kamp var OG igen stærkest.
Efterfølgende ventede Inferno dog, og her var det en ZywOo i hopla, som med 33 kills og en rating på svimlende 2.31 fejede gulvet med nikos tropper.
Tredje og afgørende map var Overpass, og her var det Spinx' tur til at lege med. Den israelske stjerne funklede og skød med en ADR på 108 sejren hjem til Vitality.
Russere slår hjemmebanedarlings
Samtidig med det opgør var det tid til gruppefinale i gruppe B, hvor Cloud9 skulle op mod hjemmebanefavoritterne fra FURIA.
Her blev det Cloud9, som var stærkest, da de efter tre maps kunne notere sig en 2-1-sejr.
Endnu engang var det sh1ro, der førte an for russerne, som dermed er semifinaleklar, mens FURIA må i kvartfinalen, hvor Heroic venter.
Alle slutspilskampene er som følger:
Kvartfinaler: - Fredag
17:00 -
Vitality vs.
BIG
20:30 -
Heroic vs.
FURIA
Semifinaler: - Lørdag
17:00 -
Cloud9 vs. Vitality/BIG
20:30 -
NAVI vs. Heroic/FURIA
Finale
Søndag klokken 19:00

















