Tilmelding til POWER Ligaen lukker
14D : 02T : 45M : 56S
FaZe og karrigan tog det sidste spot til majoren for næsen af Cloud9.

"Mindede drengene om at spille med hjerte og passion"

Det så sort ud for FaZe-mandskabet, men karrigans tropper fik hevet major-spottet i hus.

karrigan og FaZe havde ryggen mod muren efter den første uge i RMR-turneringen, hvori det blev til to hurtige sejre, men derefter tre hårde nederlag, der sendte dem direkte ned i Last Chance-stadiet.

FaZe-mandskabet tog imod udfordringen med oprejst pande, og det gav også pote, da holdet lørdag eftermiddag sikrede sig det allersidste spot til BLAST Paris Major.

Der var tre dage, der var meget svært for os, for vi tabte tre kampe i streg. Men vi fik snakket rigtig godt ud som hold, vi fik resettet, og tre af os blev i hotelet og spillede derfra. Vi trænede tre dage op til den her Last Chance-kvalifiaktion, fortæller en lettet karrigan til Dust2.dk efter kampen og fortsætter:

Så at stå her, efter vi havde set Cloud9 komme ned i Last Chance-stadiet, så var vi selvfølgelig lidt nervøse, men vi formår at vise i dag, at vi var det bedre hold. Oog ja, Cloud9 spillede så også fire bedst-ud-af-tre-kampe på 24 timer, hvilket er lidt unfair, men det var situationen.

"Mindede drengene om at spille med hjerte og passion".

Sådan fik karrigan motiveret sine tropper inden opgøret mod Cloud9. Den motiverende tale endte da også med at give pote, selvom presset under kampen var højt.

Jeg tror bare, at jeg prøver at give alt energi, at give al den surhed, der var i mig, efter vi ikke var på os selv i starten af turneringen, og bare prøve at minde om at spille med passion. Vi spiller med hjerte og troen på tingene. For mig var det vigtigste at få de ting frem; hvorfor vi alle sammen startede med at spille Counter-Strike. Det var netop for at konkurrere og spille de her store kampe. Selvom der ikke var noget at vinde udover et spot, så var der utroligt højt pres, og jeg prøvede bare at minde drengene om at bare spille med hjerte og passion, og gøre de ting, som jeg føler er rigtigt lige nu.

Eftersom karrigan og FaZe kvalificerede sig til BLAST Paris Major gennem Last Chance-stadiet, er holdet tildelt det laveste seed til turneringen.

Det er aldrig sjovt at slutte på en sidsteplads, men det er trods alt bedre end overhovedet ikke at være med.

Det vigtigste er at komme til majoren, så kan man bagefter sidde og sige, at vi får det laveste seed til turneringen, men det er, hvad det er. Jeg vil hellere sidde med det dårligste seed til Paris major, end at sidde hjemme i sofaen og se kampene. Så ja, til den tid er den sår, men bare at være der er fantastisk. Jeg har ingen idé om, hvem vi møder først i kampen, men det finder vi nok ud af på et tidspunkt.

Majoren begynder 8. og løber frem til den 21. maj.

#1(Med 1 svar)
15. april 2023 kl. 18:38
wazorntB
Hårdt at være top seed og få faze i første kamp.
#2(Med 0 svar)
15. april 2023 kl. 22:55
Lemmy
Fandme enig det sgu sur røv haha
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.