
Om Astralis-kampen: "Der er selvfølgelig altid bad blood og hævn"
Fredag formiddag sikrede NIP-mandskabet sig en plads til BLAST Paris Major, efter han og resten af holdet slog BIG med 2-0.
NIP slipper derfor for den trælse og snoede vej gennem Last Chance-stadiet, hvori hold som FaZe og B8 venter. Kun én ud af seks hold kvalificerer sig til majoren gennem det nævnte stadie.
Efter kampen fik Dust2.dk fat i en nærmest målløs k0nfig, der havde svært ved at sætte ord på, hvor meget det betyder for ham.
Danskeren havde aldrig regnet med, at han ville stå, hvor han er igen, da han var overbevist om, at tiden efter Astralis mere eller mindre var enden.
Sindssygt. Vanvittigt. Man kan næsten ikke sætte ord på det.
Betyder det noget ekstra, at du vender tilbage fra tiden hos Astralis på den her måde?
Jeg havde egentlig troet, at det her ville være et downfall af mig. Men jeg er fandme glad for, at NIP har taget mig ind og givet mig muligheden for at vise mit værd igen; at de stoler på, at jeg har lavet en ændring, og at jeg er den spiller, som jeg er. Jeg gør holdet bedre, så det er en fantastisk følelse at være en del af.
Slog sine gamle holdkammerater
Torsdag gjorde NIP det onde ved Astralis, da de sendte dem ud af majoren. Og det var ikke helt uvæsentligt for k0nfig at spille mod netop Astralis.
Det betyder helt vildt meget. Der er jo selvfølgelig altid lidt bad blood og hævn. Det er sådan en speciel modstander, når man kæmper mod sine kammerater. Man ved, hvordan de spiller, og de ved, hvordan du godt kan lide at spille. Det er bare så intens et sted at være i. Jeg synes, det var vanvittigt at spille den kamp.
I kampen mod Astralis var det særligt på sidste map, at k0nfig gjorde det onde ved sit gamle hold.
k0nfig og NIPs fem kampe ved RMR-turneringen bød på nederlag til Vitality og FORZE, mens Eternal Fire, Astralis og senest BIG blev besejret.

















