
I aften starter kampen om den sidste plads i Ligaen
Inden længe afgøres det, hvilket hold der snupper den sidste plads i den 23. sæson af POWER Ligaen.
Flames Ascent og Exzentriq United dyster om pladsen i et bedst-ud-af-tre-opgør, når klokken slår 20:30.
Vinderen tager plads i den øverste række, mens taberen må nøjes med en sæson i 1. Division.
Exzentriq United missede oprykning fra 1. Division, da de tabte til Sashi i oprykningsspillet i sidste sæson, mens Flames Ascent rykkede direkte ned efter POWER Ligaens grundspil.
Nu får begge mandskaber endnu en chance, og det er da derfor også en vigtig kamp, forklarer Flames' buNNy.
Kampen mod Exzentriq United er mega vigtig. Vi har tidligere vist, at vi godt kan spille med i POWER Ligaen, og vi kommer til at gøre alt, hvad vi kan, for at komme op og prøve at bevise os på ny, fortæller buNNy forud for opgøret.
buNNy er også overbevist om, at de nok skal slå udfordrene fra 1. Division og generobre pladsen i POWER Ligaen.
Det er jo et okay hold (Exzentriq United, red.), vi møder, men vi har spillet tæt mod næsten alle de gode hold i POWER Ligaen, så vi er sikre på, at kampen kommer til at gå vores vej.
Exzentriq kan dog på ingen måde regnes ude. Mandskabet endte som nummer to i 1. Division i deres første sæson sammen, og de har da også øjnene skarpt rettet mod oprykning.
Jeg håber, at vi tager sejren og rykker op, så vi får mulighed for at komme op og spille med de store drenge. Det giver i hvert fald blod på tanden, fortæller Exzentriqs unge talent, ANSG1.
Jeg tror, alt kan lade sig gøre. Jeg er ikke i tvivl om, at niveauet er der ved begge hold, så det kommer nok an på, hvem der rammer dagen.
Hvem der 'rammer dagen' vil vise sig klokken 20:30, når kampen om den sidste plads i POWER Ligaen skydes i gang.
Her stiller Exzentriq med samme holdkort som i sidste sæson, mens Flames Ascent har skiftet både en spiller og deres coach ud, da de hentede Gnøffe ind i stedet for Speedy og fik notaN ombord som ny coach.
Flames Ascent består af:
-
FeZ
-
Hansi
-
Inspire
-
buNNy
-
Gnøffe
-- -
notaN (coach)
Exzentriq United består af:
-
wezx
-
thamlike
-
logz
-
wAGNER
-
ANSG1