
Ungt talent forlader NtK*
Nede på fire spillere.
Det er realiteten for MSL og resten af NtK, efter Ming0 trak stikket sent søndag aften.
Den 20-årige rifler uddyber på Twitter, at beslutningen udelukkende er lavet på baggrund af personlige årsager, som han er nødt til at tage sig af, inden han kan fortsætte karrieren.
Jeg har besluttet at forlade NtK-projektet, da jeg har nogle personlige ting i mit liv, jeg er nødt til at fokusere på, inden jeg kan fortsætte med at grinde. Intet ondt blod med gutterne eller noget - jeg håber, de lykkes får deres vej
Senest spillede MSL og resten af NtK med i den danske, lukkede kvalifikation til IESF World Championship 2023. Her blev Ming0 og kompagni smadret af kvalifikationens eventuelle vinder i form af Astralis Talent.
Tirsdag eftermiddag skal NtK i aktion atter engang, når landsmændene fra Tricked venter i Elisa Invitational Spring 2023 Contenders.
*MSl har afsløret overfor Dust2.dk, at NtK stiller op med hugilago på tirsdag mod Tricked.
NtK består nu af:
-
MSL
-
aizy
-
leakz
-
LUMSEN