
Favoritter taber i overtid
Divisionerne er blevet skudt godt i gang, hvor 2. Division B blandt andet havde fire kampe på programmet onsdag aften.
Både Ubuntu og Fjerritslev Gymnasium var i aktion i to omgange, hvori det blev til én enkelt sejr til hver.
Aftenens højdepunkt i 2. Division B stod mellem Cacthii, der spillede med i 1. Division i sidste sæson, og Forsinket5, der var ved med at rykke op i 1. Division.
Opgøret skulle afgøres i overtid, hvor dinesen endelig kunne lede sine holdkammerater til en sejr og dermed starte sæsonen med en sejr.
Toppen indtages dog af XI International, som allerede har været i aktion tre gange. Holdet var desuden i gang onsdag aften, hvor det blev til en sejr over Ubuntu.
Floki Esport, TapOne, Forsinket5 og Cerebrum Gaming under dem dog lige i nakken, da de stadig har nederlag til gode.
På mandag vender POWER Ligaen tilbage. Du kan se med på Dust2tv.