
2. divisionsduo booker billet til Red Bull Flick-finaleevent
Søndag gik det løs i den tredje af de europæiske kvalifikationer til Red Bull Flick-turneringen, som til november løber af stablen i København.
Som altid er det 2v2, hvor holdene skal ud på custom maps, hvor flere professionelle spillere venter på serveren.
Og i søndagens kvalifikation blev det de to danskere Knut'en og Speedie, der ud af 579 deltagere gik hele vejen og vandt kvalifikationen.
Dermed har de nu en chance for at dyste med om præmiepuljen på over 350.000 kroner.
Speedie og Knut'en tørner til daglig ud for Esport Harte Forza i 2. division A, og efter sejren fangede Dust2.dk fangede Knut'en til en kort kommentar.
Han glæder sig naturligt nok over at være gået hele vejen i Red Bull Flick-kvalifikationen, hvor et møde med de store navne nu venter.
Det er helt surrealistisk, at vi vinder eu-kvalifikationen og skal til verdensfinalerne og spille mod professionelle spillere som F.eks. NiKo, siger han og tilføjer:
Vi har praccet i 3 uger indtil videre og har planlagt at fortsætte indtil verdensfinalerne.
Red Bull Flick Invitationals afvikles i København fra 18. til 20. november, hvor flere professionelle spillere også kigger forbi. Ifølge Red Bull Flicks hjemmeside stiller følgende hold med spillere:
-
Heroic -
Copenhagen Flames -
BIG -
G2 -
FURIA -
OG -
Spirit



















