Sidste hold til NPF Invitational fundet
NPF er lige om hjørnet, og derfor skulle det afgøres hvilke to hold, som fuldender deltagerlisten til hovedturneringen i Fredericia.
De to åbne kvalifikationer blev afviklet i weekenden med syv af de samme hold i begge både første og anden kvalifikation.
Den første kvalifikation bestod af følgende hold:
-
Norsera (Baltazar, LullE, Tower, PersonA, Cansky)
-
Prosapia (Equip, t0PZ, Leakz, Scr0b, Boye)
-
LNO Zeolite (Leegaard, igor, Swifffty, N4xx1s, bachugaN)
-
Catchii (Avou, Noruyp, KralleJ, Qu1sten, FrekaFiskeNN)
-
K1NET1C (JOYBOYLUFFY, Skejs, DEBRE, ZorenZen, Doni)
-
Brøndby (foam, dengzoe, f1skereN, mad0, nutnut)
-
Struggletony (tmL, wAGNR, holzt, CeyL, larsen)
-
Sørby Esport (Pew, Rexx, Sukker, ClinuO, Smokey)
-
Rombus Esport (Sinzey, Jipsii, MSN, Berrnard, RalleR)
Vinderen af den første kvalifikation blev fundet i form af Struggletony, som med sejren sikrede sig billetter samt en plads direkte i hovedturneringen.
Her strugglede tmL og co. kun i semifinalen, hvor de mødte Rombus Esport. Her sejrede de 25-23, som ledte til en finaleplads mod Catchii.
I finalen vandt holdet 2-0 og står nu klar til at vende skuden mod Fredericia.
Anden kvalifikation bestod af følgende hold:
-
Norsera (Baltazar, LullE, Tower, PersonA og Cansky)
-
LNO Zeolite (Leegaard, igor, Vinyl, 98hanzi og Munch)
-
Brøndby (foam, dengzoe, f1skereN, mad0, nutnut)
-
K1NET1C (JOYBOYLUFFY, Skejs, DEBRE, ZorenZen, Doni)
-
Catchii (Avou, Noruyp, KralleJ, Qu1sten, FrekaFiskeNN)
-
SERA Nbgroup (KeyziiN, ANSG1, v4nse, LOGIC, DemoN)
-
Prosapia (Equip, t0PZ, SandeN, Scr0b, Boye)
-
Sørby Esport (Pew, Rexx, Sukker, ClinuO, Smokey)
I anden kvalifikation formåede Catchii endnu engang at snige sig med i finalen, hvor de mødte rivalerne fra Brøndby, der er vendt stærkt tilbage efter deres nederlag i den første kvalifikation.
Her blev Catchii kørt over på første map 16-1 af de gule og blå drenge, hvorefter de gav mere kamp til stregen på andet map, som de dog ikke kunne lukke i de døende runder.
Deltagerlisten til NPF Invitational bliver som følgende:
-
Tricked
-
Sashi
-
Astralis Talent
-
CEPTER
-
Atlantic
-
Flames Ascent
-
Struggletony
-
Brøndby Esport