
Tricked indtager en delt førsteplads
Kampprogrammet for vaskebjørnene stod i aften mod Monte. Her indtog Tricked en delt førsteplads og er nu 2-0 i swiss-gruppen.
Neglebider indtil det sidste
IceBerg og resten af Tricked kom sent ud af starthullerne på første map, hvor de måtte give 12 runder på CT-siden i første halvleg. Herefter formår det europæiske Monte at lukke første map sikkert 16-4.
Tricked-drengene svarede hurtigt igen på Vertigo efter de havde spillet sig varme. Her tog især Lucky og PR1mE styringen og sikrede holdet en 16-12-sejr.
Nuke var en sand neglebider til det sidste. Det danske mandskab kom godt fra start i første halvleg med en 11-4-føring.
Dette var dog ikke nok til at køre sensationen helt i mål. En dobbelt overtime og 49 samlede kills fra kwezz skulle til før de kunne lukke kampen 22-19.
Foruden Tricked spiller hold som MASONIC og SKADE med i turneringen.