
Dansk hold overgår Astralis igen
For tredje kvalifikation i træk er ECSTATIC nået længere end Astralis.
Med kraghen i front skød ECSTATIC sig nemlig videre fra første kamp på andendagen af RMR-kvalifikationen, hvorfor der blot skal to yderligere sejre til.
Første sejr var da også en overbevisende én af slagsen. Her sejrede kraghen og kompagni nemlig med 16-9 over rumænske OneTap, hvorfor det aldrig rigtig blev spændende.
Resultatet betyder også, at ECSTATIC for trejde gang i træk er nået længere end den danske mastodont Astralis.
I første kvalifkation fik ECSTATIC en 7.-8.-plads, mens Astralis fik en 9.-16. plads.
Anden kvalifikation var ikke lige så god for nogen af danskerne, idet ECSTATIC fik en 17.-32. plads, mens Astralis helt glippede andendagen.
ECSTATIC er dog ikke færdige endnu i den tredje kvalifikation, da det danske mandskab fortsat kan nå at kvalificere sig til RMR-turneringen, hvis de vinder yderligere to kampe.
Sashi sendt ud
Danske Sashi med alexsomfan ved roret nåede også andendagen af den tredje kvalifikation, men heller ikke disse danskere fik succes.
Efter en hård kamp mod Sangal måtte alexsomfans tropper nemlig se sig besejret med 7-16, hvorfor de er ude på en 17.-32. plads ligesom Astralis.