
Fluxo går ind i CS:GO
En ny stor spiller har meldt sig på banen, da brasilianske Fluxo går ind i CS:GO.
Organisationen har kigget mod sit eget land, da der skulle samles et hold, som består af spillere, som blandt andet har en fortid hos MIBR og GODSENT.
Holdets mest kendte spiller er felps, der tilbage i 2018 og 2019 snuppede to delte 3.-4. pladser ved to majors, da han spillede sammen med FalleN, coldzera, fer og TACO.
Udover felps er også 23-årige vsm, der har spillet for hold som MIBR og 00Nation, og WOOD7 en del af Fluxos CS:GO-satsning.
De sidste to spillere, der fuldender startfemmeren, er de mere ukendte Lucaozy og lux.
Førstnævnte har hold som DETONA og Sharks på CV'et, mens 20-årige lux senest spillede for Cruzeiro, som du kun kender, hvis du har fulgt sydamerikanske turneringer.
Ifølge Dust2.com.br's kilder er Lucaozy blevet købt fri for intet mindre end 2,3 millioner kroner, så det er ikke en lille satsning, Fluxo har gang i.
Fluxo består af:
-
felps
-
vsm
-
WOOD7
-
Lucaozy
-
lux
-
Xamp (Coach)