
Første store navn til australsk LAN
ESL Challenger Melbourne får sit første store navn på deltagerlisten.
Det er OG, der er blevet inviteret til at deltage ved LAN-eventet med 730.000 kroner på højkant.
OG skiftede for nylig deres sidste oprindelige spiller, mantuu, ud til fordel for russiske degster, og ESL Challenger Melbourne bliver derfor formentlig første LAN for det nye OG efter spillerpausen.
degster spillede hans første turnering for OG ved BLAST Premier Spring Finals 2022 som stand-in, da mantuu måtte melde fra med sygdom.
Her imponerede han holdet og organisationen nok til at vælte mantuu af pinden som holdets AWP'er.
ESL Challenger Melbourne kører fra 2. til 4. september og i skrivende stund er seks ud af de otte deltagerhold fundet.
De to sidste hold vil blive inviteret på baggrund af deres ESL World Ranking, men det betyder dog ikke, at FaZe og NaVi bliver de sidste to hold, selvom de i øjeblikket ligger henholdsvis et og to på ranglisten.
Det australske LAN ligger nemlig oven i gruppespillet i ESL Pro League, og der er derfor en del hold, der ikke vil have mulighed for at deltage.
Vinderen af eventet vil udover 365.000 kroner også vinde en plads ved ESL Pro League Season 17 Conference, hvor der er otte EPL-pladser at spille om.
Deltagerne ved ESL Challenger Melbourne er:
-
ORDER
-
VERTEX
-
Wings Up
-
EG.PA
-
Entropiq
-
OG
-
ESL World Ranking
-
ESL World Ranking