
Astralis Talent gentager succesen
Astralis Talent slår med 2-1 landsmændene fra MASONIC i turneringen MistGames Heroes of Tomorrow 2022.
Her løb de sammen i overbracket, hvorfor det altså ikke er helt slut for J3nsyy og co., der dog atter må se sig slået af Astralis Talent.
brzer sad ude i dagens kamp grundet sygdom, hvorfor Astralis Talent blev flankeret af OG-spilleren niko, der agerede standin i danskeropgøret.
Det blev dog ganske tæt på første map, for Fessors tropper akkurat snuppede sejren i 30. runde. På andet map sad MASONIC på en 8-7-føring ved sideskiftet og lukkede kampen på CT-siden med fem sammenhængende runder.
Afgørelsen faldt dermed på Overpass, hvor Astralis Talent kom godt fra start på T-siden.
Efter sideskiftet skød vigg0 egenhændigt holdet til sejr med 10 kills på syv runder. Astralis undte således ikke MASONIC en eneste T-runde, da de blev slået med cifrene 16-6 på det afgørende map.