
Snappi leverede varen
ESL Pro League-finalisterne fra ENCE, er klar til at Majoren, blandt andet takket være en superpræstation af danske Snappi.
Holdets kaptajn leverede således varen, og var blandt sit holds bedste, da ENCE her til eftermiddag besejrede polske Anonymo. Især på det første map, ENCEs eget mapvalg, Overpass, var danskeren flyvende.
Med 22 kills, kun overgået af holdkammeraten Spinx, bidrog Snappi stærkt til, at ENCE kunne sikre sig en samlet 1-0-føring i serien. 16-9 endte det på Overpass, efter ENCE ellers var bagud 7-8 ved pausen.
Med det første map i hus, blev det blot en formsag for ENCE, at sikre sig serien og Majorbilletten på polakkernes mapvalg, Mirage.
Her sejrede Snappi og co. med cifrene 16-10, efter at have været foran 10-5 ved pausen. Snappi leverede igen en stærk præstation.
Med sejren og Major-billetten i hus, er spørgsmålet nu bare, om ENCE skal spille om en plads i Legends-stadiet i morgen, eller om de må tage til takke med en plads i Challengers-fasen. Det afhænger af resultaterne i dagens andre kampe.
Anonymo får i morgen en ny chance for ligeledes, at spille sig videre til Majoren.
Mens Snappi og ENCE spillede sig til Majoren, sikrede et andet hold sig muligheden for i morgen, at kunne spille sig videre til Majoren.
Således var det knald eller fald for Entropig og HEET, som tørnede sammen sideløbende med opgøret mellem ENCE og Anonymo.
Her blev det franske HEET, som sikrede sig fortsat overlevelse i turneringen med en samlet 2-0-sejr. Dermed bliver det ikke til den anden Major-deltagelse i træk for Entropiq, som må rejse tomhændet hjem fra Bukarest.
Hvem HEET skal møde i morgen, i en kamp om en af de tre sidste Major-pladser i denne omgang, finder vi ud af senere i dag.