
Klar til kvartfinalen
Tirsdag blev den første runde af playoff-stadiet i ESL Pro League skudt i gang, og det fik en drømmestart set med danske briller.
Snappi og ENCE gik nemlig fra slutspillets første kamp med en sejr.
Det skete mod fnatic, der aldrig lignede nogen stor trussel for ENCE, hvorfor det blev til en 2-0-sejr for Snappi og co.
Det hele løb af stablen på fnatics eget mappic, Overpass, hvor israelske Spinx spillede en drømmekamp.
Derfor havde fnatic også svært ved at bryde igennem ENCE-defensiven i mappets første halvleg, hvor ENCE gik til pausen med en 11-4-føring.
Kampen fortsatte i de samme takter efter pausen, da ENCE komfortabelt sejrede med 16-5.
Efterfølgende stod den på Nuke, hvilket fnatic selv havde valgt. Det var også tydeligt at se til at starte med, da de lukkede solidt ned for ENCE' T-side og kunne bogføre en 11-4-føring ved pausen.
Herefter skete der dog et enormt skifte, hvor ENCE for alvor trådte i karakter. Det danskledte mandskab gav således kun én runde væk efter pausen, hvorfor ENCE med en 16-12- sejr bookede sig en plads i kvartfinalen ved ESL Pro League.
I kvartfinalen, der skydes i gang torsdag 15:30, venter Movistar Riders, turneringens helt store overraskelse, som gik 5-0 i gruppespillet foran hold som Players og Liquid.