Twistzz er en af de eneste nordamerikanere, der for alvor er inde i en god periode.

Historisk få nordamerikanere i top 30

En gennemgang af HLTV's top 30 viser, at kun to nordamerikanere spiller for top 30-hold.

Nordamerikansk Counter-Strike har sjældent været inde i en dårlig periode.

Det viser en gennemgang af HLTV's top 30, Dust2.dk har lavet.

Listen blev opdateret mandag, hvor ingen hold med en overvægt af NA-spillere har kunne spille sig ind i den prestigefyldte top 30.

Det er nemlig kun amerikanske WolfY fra ECSTATIC og canadiske Twistzz fra FaZe' der lige nu spiller på hold, der er med i top 30 på HLTV-listen.

Verdensranglisten pr. den 7. marts 2022:

Blandt de mest prominente, nordamerikanske mandskaber finder vi hold som Complexity, der lige nu er rangeret som nummer 34 i verden. Derudover ligger Liquid nummer 42 og Evil Geniuses er helt nede på nummer 88 i verden.

I samme ombæring er det relevant at nævne, at holdene kun har spillet meget få kampe her i starten af 2022, hvorfor der ikke har været mange muligheder for at indsamle point.

De største, nordamerikanske hold får igen mulighed for at begynde at indsamle point, når sæson 15 af ESL Pro League skydes i gang onsdag. Netop Complexity, Liquid og Evil Geniuses skal dog først i aktion senere i marts måned, hvorfor udsigten til HLTV-point kan synes lang lige nu.

Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.