BERRY er en af de få danske coaches, der ikke er bannet ved major turneringer.

BERRY, raalz og Staehr skal til RMR

Sprout, BIG, SAW, Unique og forZe gik videre fra den åbne kvalifikation til RMR-turneringen. MASONIC fik prygl af forZe.

Sprout var det eneste hold med danskere på holdkortet, som kom gennem nåleøjet i den tredje åbne kvalifikation til den europæiske RMR-turnering, der afholdes som et LAN event i Bukarest.

Det betyder, at danskerne skal kæmpe mod bl.a. Astralis, Heroic og Copenhagen Flames om en plads til majoren i Antwerpen.

MASONIC var det eneste danske hold, der formåede at spille sig videre til andendagen af den tredje åbne kvalifikation, men den lang dag må have tærret på dem, for der var ikke meget energi på serveren, da de skulle spille ottendedelsfinale mod forZe.

Danskerne blev kørt af banen på Nuke, hvor de kun fik to runder på T-siden, og da forZe vandt den efterfølgende pistolrunde og overkom MASONIC's force-køb, så var løbet kørt. 16-2 til forZe.

MASONIC må derfor i arbejdstøjet igen i dag, når fjerde og sidste åbne kvalifikation skal spilles.

Ligesom det gjaldt for den tredje kvalifikation, så er der fem pladser til LAN'et i Bukarest på højkant. Det er sidste chance for hold som fnatic, ECSTATIC, Tricked, Apeks og K23, hvis de skal holde liv i majordrømmen.

De fem hold, der gik videre fra gårsdagens kvalifikation, er:

  • Sprout

  • BIG

  • forZe

  • Unique

  • SAW

#1(Med 0 svar)
5. marts 2022 kl. 09:13
wiLL
Guld Sæsonkort Sæson 18
Spændene! De virkelig begyndt at vise noget form, dog med små ups ind i mellem. Men går den rigtige vej!
#2(Med 2 svar)
5. marts 2022 kl. 13:04
jollarn
Han bliver da pænere som årene går ham BERRY drengen..
#3(Med 1 svar)
5. marts 2022 kl. 13:05
kREZ
Mænd bliver altid pænere med alderen ligesom dig joneZZZ
#4(Med 0 svar)
5. marts 2022 kl. 13:08
jollarn
Jeg tror også du er en lækkerbisken nu.. *rRrRRRRRRRrrr* :D
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.