
Ingen bud på jks inden IEM Katowice
Complexity havde op til IEM Katowice 2022 ikke modtaget nogle bud på australske jks, men det kan det netop afsluttede event meget vel have lavet om på.
Her agerede han nemlig stand-in for FaZe, og det gik særdeles godt.
Ikke nok med at FaZe vandt hele turneringen, spillede jks også personligt rigtig godt. Han sluttede eventet med en rating på 1,14.
Den australske spiller foretrækker at bo i Europa, og derfor håber Complexity, hvor han er på bænken lige nu, at IEM Katowice sætter gang i interessen for jks.
jks vil gerne bo og spille i Europa. Vi har holdt ham på lønningslisten og sikret hans visum, men vi har ikke modtaget nogle bud endnu. Dette event sætter forhåbentlig gang i interessen, for han er tydeligvis stadig en stjerne, og han fortjener et hold, skrev Complexitys direktør, Jason Lake, på Twitter under finalen.
jks var senest at finde på holdkortet hos Complexity, hvor han spillede fra oktober 2020 til november 2021.
Individuelt var det en hård periode for jks, der slet ikke fik vist det spil, der i 2019 gjorde ham til verdens 15. bedste spiller.
Han er fortsat på kontrakt hos Complexity, hvor han lige nu sidder på bænken og venter på at blive købt fri.