
Fede kampe på programmet
Så er det blevet finalesøndag ved BLAST Premier World Final - den sidste store turnering inden vi skriver 2022 i kalenderen.
Tre af årets bedste hold er tilbage, og dette er sidste chance for at stoppe NaVis dominans de sidste seks måneder.
Første kamp på programmet er NaVi mod Vitality, der spiller consolidation-finalen. Det er en kamp, der er en finale værdig. De to hold har nemlig mødt hinanden i finalen ved både BLAST Premier Fall Final og ESL Pro League Season 14. Begge gange gik NaVi med sejren.
Franskmændene med ZywOo i topform spiller det bedste CS, de har gjort hele året, og dette er absolut sidste chance for dem, for at udleve potentialet, da holdkortet højst sandsynligt vil se anderledes ud til næste år.
Bliver tredje gang lykkens gang? Se med klokken 15:30 via streamen i bunden af artiklen.
Gambit er sultne
I finalen venter Gambit, der var dominerende i de første seks måneder af året, hvor alt blev spillet online. De har cementeret sig som et af verdens bedste hold efter LANs kom tilbage, men et stort trofæ mangler de stadig.
Hvis de ender med at skulle spille mod NaVi, vil det være de to holds 13. indbyrdes opgør i år. Scoren falder ud til Gambits fordel 8-4, men NaVi har favorittitlen i øjeblikket. Finalen er sat til at starte klokken 18:30, men kan udskydes, hvis consolidation-finalen trækker ud.
Vigtig kamp for Sprout
Sprout med danske raalz og BERRY skal møde Entropiq i ESEA Premier Season 39 finalen. Her spiller de om en plads til ESL Pro League Season 16 Conference, hvor der er pladser til EPL på spil. Det vil være en vigtig turnering for den tyske organisation at deltage i, og måske også årets største for deres vedkommende.
Entropic har ligesom Copenhagen Flames ikke kunnet holde samme høje niveau, som vi så til Majoren i Stockholm. Her gik de ud på 9.-11.-plads og var ligesom flammerne blot en enkelt sejr fra at nå playoffs.
Sprout er nået finalen gennem upperbracket, og de starter derfor Bo5-kampen 1-0. Finalen starter kl. 20:00.
BLAST kampene kan ses her:






























