
NaVi fortsætter med at sende hold ud af BLAST
Astralis' banemænd Liquid skulle forsøge at gentage overraskelsen fra åbningskampen ved BLAST Premier World Final. Her trodsede de oddsene og vandt 2-1 over verdens bedste hold NaVi.
Det skulle vise sig at blive en uoverkommelig opgave for det amerikanske hold. Kampen startede på Dust2, der også var NaVis mappick i deres første opgør. Det skulle vise sig at give pote for Major-vinderne, der gentog succesen fra åbningskampen.
God start, men samme problemer
Det startede godt for Liquid, der fik tre runder mere end sidst på CT-siden, og derfor kunne gå til halvleg med en føring på 9-6. T-siden havde Stewie2K og co. dog ikke forbedret, og NaV's jernforsvar gjorde rent bord efter en tabt pistolrunde.
Dermed er Liquids statistik på T-siden mod NaVi i denne turnering 2-17 på Dust2.
Inferno var Liquids mappick, og det var også på dette map, at de endte med at sende NaVi i lowerbracket tidligere i turneringen.
Det ville s1mple ikke være med til denne gang. Med hele 33 kills på bare 27 runder tog han holdet på skuldrene og afgjorde kampen på kun to maps.
Dette markerer sidste gang, Liquid går ind på serveren med disse fem spillere. Der er store udskiftninger på vej for holdet, hvor blandt andre nitr0, oSee, VINI og shox er blevet rygtet som potentielle nye spillere.
Ligesom Vitality har Liquid overrasket spillemæssigt siden det blev kendt, at flere af spillerne skulle videre efter årsskiftet. Det har nok løftet presset fra manges skuldre, og i hvert fald Stewie2K har været i højt humør under hele turneringen.
NaVi møder Vitality i consolidation final søndag, hvor de spiller om at kunne møde Gambit i den store finale senere samme dag.





























