ZywOo var som ofte set før en vigtig del af sejren.

Vitality overmander Gambit i kvartfinalen

Verdens næstbedste mandskab kunne ikke hamle op med stjernen ZywOo.

Vitality har ganske overraskende sendt verdens næstbedste mandskab, Gambit, ud af ESL Pro League med en 2-0-sejr.

Opgøret blev skudt i gang på franskmændenes mappick, Inferno, og her var det da også shox og kompagni, der kom bedst fra start med fem runder i streg. Herefter fik Gambit spillet sig tilbage i opgøret, men ingen af de velspillende russere kunne dog måle sig med stjernen ZywOo, som fik skudt Vitality til sejr med en rating på hele 1.86.

Andet map bød på Vertigo, og her var det i stedet Gambit, der kom godt fra start. Vitality kæmpede sig dog op på siden af verdenstoerne, og i kampens døende runder formåede franskmændene at vinde hele seks runder i streg, hvilket sendte dem op på match point.

Herefter fik Gambit dog reddet en enkelt runde til sig, men Vitality formåede alligevel at snuppe sejren i 30. og sidste runde. Sejren bryder samtidig Gambits imponerende sejrsstime på Vertigo, som forinden opgøret lød på 16 maps i streg.

Gambit
0 - 2
Vitality
Alle maps
Gambit K - D +/- ADR KAST Rating 2.0
Dmitry 'sh1ro' Sokolov 52 - 34 +18 86.3 82.5% 1.33
Abay 'HObbit' Khassenov 48 - 37 +11 86.5 70.2% 1.21
Timofey 'interz' Yakushin 33 - 32 +1 67.1 77.2% 1.03
Sergey 'Ax1Le' Rykhtorov 27 - 39 -12 58.4 66.7% 0.77
Vladislav 'nafany' Gorshkov 23 - 46 -23 61.3 54.4% 0.69
Vitality K - D +/- ADR KAST Rating 2.0
Mathieu 'ZywOo' Herbaut 53 - 32 +21 92.7 78.9% 1.48
Kévin 'misutaaa' Rabier 35 - 37 -2 72.0 75.4% 1.13
Dan 'apEX' Madesclaire 38 - 38 +0 62.9 71.9% 0.97
Jayson 'Kyojin' Nguyen Van 34 - 41 -7 74.4 71.9% 0.96
Richard 'shox' Papillon 27 - 36 -9 60.1 73.7% 0.91

Sejren sender Vitality videre til semifinalen i ESL Pro League, hvor de skal krydse klinger med danske niko og valde fra OG. Gambit må derimod pakke sydfrugterne og se resten af turneringen fra sidelinjen.

#1(Med 3 svar)
9. september 2021 kl. 22:30
olsen225
vitality uden zywoo ville ikke være tæt på top 30
#2(Med 2 svar)
9. september 2021 kl. 22:37
Wasin
Ligesom man troede Danmark ikke kunne noget uden Christian Eriksen. Når en så stor stjerne pludselig træder tilbage, så giver det også plads til at en masse nye kan blomstre.

Selvfølgelig er zywoo dygtig, og selvfølgelig vil de blive markant dårligere uden ham. Men mon ikke misutaaa/Kyojin ville træde mere frem hvis det var tilfældet, det tror jeg i hvert fald :)
#4(Med 1 svar)
10. september 2021 kl. 11:04
RasmusRoev
Stop - hold - slap af! At sammenligne Eriksen på landsholdet og dette, er virkelig langt fra hinanden! :)
Den mand vinder så mange afgørende runder, at det gør helt ondt. Ligesom simple, de vinder runder, de bare ikke burde vinde. Det giver momentum til holdet og irritation for modstanderen.
#5(Med 0 svar)
10. september 2021 kl. 12:01
Wasin
Det handler på ingen måde om sammenligningen med eriksen og landsholdet, det handler om essensen af;

"Når en så stor stjerne pludselig træder tilbage, så giver det også plads til at en masse nye kan blomstre. "

Hvem siger misutaaa ikke ville vinde en masse af de runder hvis han pludselig er stjernen? Eriksen og landsholdet er måske en dårlig sammenligning, men pointen står - hvordan dem der har stået i skyggen pludselig skinner klarerer end nogensinde før når de får pladsen til det :)
#3(Med 0 svar)
9. september 2021 kl. 22:43
_ANDY3460
Misutaaa er efterhånden blevet en ekstrem vigtig brik i hele VITALITY's gameplan, han gør bare sine ting til perfektion, så hurtigt og effektivt.
De ligner efterhånden en stærk finale deltager.

Ax1le ligner derimod en der er lidt træt af cs efterhånden, han er ihvertfald ikke helt vild med inferno mildt sagt...
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.