
Vitality besejrer dansk kaptajn
Vitality har slået ENCE med 2-0 i gruppe A i ESL Pro League sæson 14.
Som ofte set før var det stjernen ZywOo, der brillerede i det franske holds sejr. På første map fik Vitality skudt sig i en solid føring, men denne blev dog sat en anelse over styr efter sideskiftet, hvor ENCE kom tilbage i opgøret med adskillige runder.
Comebacket var dog alligevel ikke nok til at stoppe ZywOo, og med 26 kills og en rating på 1.37 kunne han skyde Vitality til banesejr med 16-14.
Overpass startede ud som en noget tættere affære, men efter sideskiftet faldt ENCE dog bagud, hvilket gjorde det til en smal sag for franskmændene at tage sejren. Også her var det ZywOo, der toppede scoreboardet, denne gang med selskab af misutaaa, som blandt andet præsterede et 1v2 Deagle-clutch.

Med nederlaget befinder ENCE og den danske kaptajn Snappi sig i bunden af tabellen i gruppe A, hvor også Bad News Bears er at finde efter eftermiddagens nederlag til Heroic. Der er dog stadig rig mulighed for at sikre sig oprejsning, da der endnu er fire kampe tilbage for hver af holdene.
Det er dog endnu ikke helt slut med den gode CS:GO, for aftenens sidste kamp byder på Astralis mod Spirit. Den kan følges fra klokken 20:00 her.























