
Astralis-IGL: "Kampene er for lange"
Astralis-spillerne Xyp9x og gla1ve har begge udtrykt, at de ikke er tilhængere af længden på mange Counter-Strike-kampe såvel som tidspunkterne, de bliver spillet på.
Her lød det blandt andet fra Xyp9x, at der burde være nogle måder at gøre det på, så kampene ikke skal ligge så sent og først slutte langt ud på natten, så spillerne kan få noget ordentlig søvn.
Jeg tror på, at der er realistiske løsninger, i hvert fald med det her format. Jeg tror, at man skal kigge på det mere bredt, men bare det at have kampe, som slutter klokken tre om natten er ikke godt. Spillere har adrenalin pumpende rundt i kroppen efter kampe, så de sover nok ikke før klokken fem, og det er rigtig skidt, hvis de har en kamp næste dag. Der skal være løsninger på dette, så vi ikke får flere burnout-tilfælde. Det handler om formatet og tidsplanen, fortæller Xyp9x blandt andet.
Også gla1ve har været ude med kritik over for de lange kampe. Det er et emne, som har fyldt meget på Twitter i de seneste dage, hvor flere eksperter og andre på scenen, heriblandt Heroics coach, HUNDEN, har været ude og sige, at kampene bør være kortere.
Nu går Astralis' IGL dog også ind i den debat, og her deler han samme synspunkt som så mange andre - kampene er blevet for lange, og det skal der gøres noget ved.
Jeg ved ikke, hvor vi skal begynde. Om det er turneringsarrangørerne, Valve eller holdejerne, som skal tage ansvaret. Kampene er for lange, og vi kan ikke have seere til at sidde og se en Bo3 i omkring fem timer nogle gange.
Selvom den danske IGL er fortaler for, at der skal ske noget, så kommer vi ikke til at se ham som frontfigur i at få ændret det.
Jeg vil gerne være frontfigur i alt det her og prøve at flytte det, men det ser jeg ikke mig selv gøre, fordi jeg tror, at det vil have en for stor virkning på min karriere.
























