
olofmeister taber til verdens nummer to i tilbagevenden
NaVi, som i øjeblikket indtager andenpladsen på HLTVs verdensrangliste, havde det svært i kampen mod FaZe, men til sidst sejrede s1mple og co. Kampen var samtidig olofmeisters tilbagevenden, hvorfor han ikke fik det ønskede resultat i sin første kamp siden februar.
På første map skulle den nyeste bane, Ancient, i spil. Her startede det ganske tæt ud, men efter sideskiftet var det klart, at FaZe var stærkest på banen. Her tabte karrigans mandskab nemlig ikke én eneste runde, hvorfor det blev til en 16-9-sejr. olofmeister var da også godt med og endte med en solid rating på 1.19 i sejren.
Lige så godt for den svenske veteran gik det dog ikke på anden bane, hvor han haltede efter. Dust2 endte 16-14 i NaVis favør, og særligt olofmeister, karrigan og Twistzz havde det hårdt, da alle præsterede ratings på 0.75 eller mindre.
Heller ikke på tredje map blev det til den store FaZe-præstation. Her skulle det dog blive uhyre tæt endnu en gang, da banen skulle ud i alle 30 runder, men til sidst var s1mple simpelthen for stærk, da NaVi lukkede og slukkede opgøret.

FaZe står derfor til at møde taberen af aftenens tidligere opgør, hvor G2 faldt til et velspillende BIG-mandskab. NaVi fortsætter derimod i upper bracket, hvor det altså er netop BIG, som venter.





























