
Astralis fortsætter sejrsstimen
Astralis har netop sikret deres tredje sejr i gruppe D i ESL Pro League med en 2-0-sejr over Endpoint.
Kampen blev skudt i gang på Inferno, og her var det først og fremmest et stærkt Endpoint-mandskab, som skød sig i føring med 5-0 - ikke mindst på grund af stjernespilleren flameZ, som særligt voldte danskerne problemer.
I løbet af banen fik Astralis dog spillet sig varme, og fik skudt sig til en snæver føring inden sideskiftet. Herefter formåede danskerne altså at holde den gode stime kørende, og kunne derfor tage banesejren, særligt med hjælp fra en brandvarm duo i form af device og dupreeh.
Andet map startede også ud i Endpoints favør, men her var Astralis dog hurtige til at få overtaget kampen, ikke mindst på grund af Xyp9x, som spillede forrygende. Dust2 blev således aldrig rigtigt tæt, for her var det tydeligt, at Astralis var det stærkere mandskab, hvorfor de ganske problemfrit tog sejren.

Sejren sender altså Astralis op på ni point, hvorfor danskerne nu topper gruppen side om side med Virtus.pro, som tidligere på dagen bankede svenske fnatic.
Med sejren er Astralis desuden sikret en plads i slutspillet, og her slutter de sig til en lang række andre danske spillere, som blandt andre tæller blameF, k0nfig og de fem Heroic-danskere.
























