
Første sejr til dansker i EPL
For kort tid siden spillede es3tag og Cloud9 sig til deres første sejr i gruppe C i ESL Pro League, mens stjernerne fra NaVi tidligere i dag dog måtte se sig slået for anden kamp i streg.
Kæmper sig op fra bunden
Det danske håb i gruppe C, es3tag, stødte i dag sammen med TeamOne, hvorfor førstnævnte var favoritter til at vinde opgøret. Det blev dog ikke så hurtig en sejr, som man måske havde forventet.
Første map blev nemlig ganske tæt, selvom Cloud9 fra start fik lagt sig i føring. Efter sideskiftet fik TeamOne dog lagt sig i selen, hvorfor kampen måtte helt ud i 29. runde, inden den kunne afgøres til Cloud9s fordel.
Næste map blev ganske omvendt, for her var det altså TeamOne, der fik lagt sig i spidsen med hele 12-3. Ledt an af en velspillende prt formåede holdet altså også at sikre sig mapsejren med 16-11.
Kampen skulle derfor afgøres på tredje og sidste map, Nuke, men her var der ingen tvivl om, hvem der var stærkest. TeamOne fik nemlig blot hentet fem runder hjem i alt, hvorfor det altså var en smal sag for es3tag og kompagni at hive sejren hjem.
Sejren ser derfor Cloud9 klatre op fra bunden af gruppe C, og placere sig på en fjerdeplads med tre point. TeamOne, derimod, fortsætter den dårlige stime og beholder derfor bundplaceringen med ingen vundne kampe.

Verdens bedste hold overmandet
Tidligere i dag var der desuden indbyrdes opgør mellem de to bedste russiske mandskaber, nemlig NaVi, som ligger nummer ét i verden, og Gambit, som er nummer fem.
I dagens opgør skulle man dog næsten tro, at det forholdt sig omvendt, da de unge spillere fra Gambit formåede at gøre kampen utroligt spændende, inden de hev sejren hjem.
Første map blev da også en ægte neglebider. Her måtte opgøret nemlig helt ud i to gange overtid, før NaVi kunne tage en kneben sejr - dog ikke på grund af s1mple, som i dag ikke spillede op til sit vanlige høje niveau.
Andet og tredje map blev knap så intense, men her formåede Gambit altså også at lukke ned for den ukrainske stjerne, og de unge russere kunne derfor tage den vigtige sejr.
Med sejren fortsætter Gambit altså deres ubesejrede stime i ESL Pro League, hvorfor de indtager førstepladsen i gruppe C med ni point. NaVi, derimod, må se sig forvist til bunden af gruppen, hvor de placerer sig som det andetdårligste hold med kun tre point.

Om ganske kort tid igangsættes dagens tredje og sidste kamp, hvori de to brasilianske hold, MIBR og FURIA, støder sammen.
Dagens sidste opgør i ESL Pro League kan ses her.



























