12. marts 2021 kl. 08:53
Her er programmet for relegation
I relegation kæmper top- og bundholdene i Elgiganten Ligaens divisioner om oprykning eller overlevelse.
Elgiganten Ligaens divisioner blev afgjort onsdag, hvor nummer ét og nummer chok i grupperne rykkede henholdvis direkte op og ned. Den endelige stilling i grupperne samt lineups findes i Liga-Universet her.
Tirsdag skydes relegation i gang, og her skal de resterende top- og bundhold forsøge at kæmpe sig til oprykning eller overlevelse i de forskellige divisioner.
Relegation afvikles fra den 16. til 18. marts og programmet ser ud som følger.
Elgiganten Ligaen Relegation
- Vinderen af finalen får plads i Elgiganten Ligaen i næste sæson
- Alle kampe er bo3
- 16. marts - 17:00 - Madsport Esports vs. EF.Wolves (Kvartfinale #1)
- 16. marts - 20:00 - Sprit of Amiga vs. Agaming (Kvartfinale #2)
- 17. marts - 17:00 - Elgiganten Ligaen hold 10 vs. Kvartfinale #1 (Semifinale #1)
- 17. marts - 20:00 - Elgiganten Ligaen hold 11 vs. Kvartfinale #2 (Semifinale #2)
- 18. marts - 20:00 - Semifinale #1 vs. Semifinale #2 (Finale)
1. Division Relegation
- De fire vindere rykker op i 1. Division i næste sæson
- Alle kampe er bo3
- 18. marts - 17:00 - STANDARD# vs. Catchii
- 18. marts - 17:00 - Quantaya-Gaming vs. eSpuma Academy
- 18. marts - 20:00 - forsinket5 vs. OIS eSport
- 18. marts - 20:00 - RSE * OnewayEsport vs. Falcons
2. Division Relegation
- De fire vindere rykker op i 2. Division i næste sæson
- Alle kampe er bo3
- 17. marts - 17:00 - Hobro Vikings vs. JustEat
- 17. marts - 17:00 - Campus Vejle * Illusion vs. HDE.WILD
- 17. marts - 20:00 - Dynamic5 vs. Multihunters Elite
- 17. marts - 20:00 - Serenity Gaming vs. Avalanche Evolve
3. Division Relegation
- De fire vindere rykker op i 3. Division i næste sæson
- Alle kampe er bo3
- 16. marts - 17:00 - Tårnborg eSport Elite vs. Copenhagen Flames Fe (#1)
- 16. marts - 17:00 - Eastern Vikings vs. Københavns Private Gymnasium
- 16. marts - 20:00 - Tricked U19 vs. Sørby Alpha (#2)
- 16. marts - 20:00 - Kronjyllands Esport vs. Ultra Esport
- 17. marts - 17:00 - Unidad Esport vs. Vinder af #1
- 17. marts - 20:00 - Catchii Academy vs. Vinder af #2
Snakker de vrøvl på internettet? Har de behov for dit indspark? Login eller opret en bruger for at kunne kommentere.
Seneste aktivitet
Forfærdelig debut for det nye Gaimin Gladiators
(4)
Astralis i samme gruppe som NAVI og Spirit ved IEM Cologne
(5)
Vilde katte main søger spiller til 3 Div
(0)
Vilde katte main søger spiller til 3 Div
(0)
ECSTATIC vinder kvalifikation til BLAST-kvalifikation
(3)
Styxx søger hold [2,9k]
(0)
Pakket kalender: YaLLa løfter sløret for LAN-finaler i 2025
(9)
gla1ve er videre til slutspillet på rundeforskel
(0)
Ingen Bo1-kampe ved IEM Cologne
(4)
ESPORTAL INDGIVER KONKURSBEGÆRING
(7)
Gaimin Gladiators sætter kløerne i roeJ og nicoodoz
(28)
NAVI VINDER SÆSONENS FØRSTE TURNERING
(26)
gla1ve jagter slutspilsplads i Indien
(0)
Liverpool-stjerne lurer på CS
(2)
TSM ligger lunt i svinget til RMR-kvalifikationen
(20)
Derfor sagde Spirit nej til IEM Rio
(1)
*Skandaleramt indisk LAN: "Jeg har aldrig set så dårlig en turnering i mit liv"
(10)
Overblik: Sådan står holdene inden sidste gruppespilsdag
(0)