
Lider nederlag i debut
Farlig og resten af det nye FunPlus Phoenix fik i dag deres debut under organisationen, men det blev ikke til strømmestarten i den nye trøje for holdet, der med et 2-0-nederlag til Evil Geniuses nu må kæmpe for overlevelse i DreamHack Open January-turneringen.
Åbningskampen startede ud på Inferno hvor amerikanske Evil Geniuses sikrede en 9-6-føring før sideskiftet. CeRq og kompagni nåede også de femten runder først, men en slutspurgt fra FPX tvang kampen i overtid.
Her formåede de dog ikke at hente en eneste runde, da EG viste sig for stærke og dermed gjorde krav på deres map valg.
Dernæst stod den på Nuke, hvor EG ikke gav slip på føringen. Ved stillingen 15-9 påbegyndte det europæiske mandskab endnu et comeback, men denne gang lykkedes det ikke at nå overtid, hvorfor de måtte se sig slået 2-0.
Trods nederlaget præstede Farlig end 1.06 rating i det tætte opgør, men ChrisJ, der er kommet ombord på lån fra mousesports, også gjorde sit på Inferno.

FunPlus Poenix skal dermed stå overfor HellRaisers, der tabte deres åbningskamp til BIG, i gruppens elimineringskamp i morgen aften.
I DreamHack Open January dyster otte hold om en samlet præmiepulje på 430.00 kroner, hvoraf vinderen kan glæde sig over 215.000 danske kroner.



























